İkili ilişkide denge veren insanların özgüveni yüksektir. İlişkide denge veren insanlar diğerine yanındayken güvende hissettirir...

Her ilişkide maddi ya da manevi paylaşımlar yaşanır. Bu paylaşımların yoğunluğuna göre alma ve verme dengesi diye bir kavram ortaya çıkar.

İkili ilişkide denge veren insanların özgüveni yüksektir, güçlü kendine yeten bir kimliği ve kişiliği vardır. İlişkide olgun olan, veren insanlar diğerini dinler. Anlamaya çalışır. Diğerinin söylediği sözler onun için değerlidir. İlişkide denge veren insanlar diğerine yanındayken güvende hissettirir. Güvenlik hissi verir. İlişkiye dengeyi  veren insanlar sevgiyi de cömertçe verir. Diğeri onun yanındayken sevgiye doyduğunu hisseder.

İlişkide hep alma eğilimde olan kişiler ise diğerine sıkıntı hissettirir. Bu kişiler bağımlı, diğerine muhtaç, kötü hissettiren, zayıf kişilerdir. Genellikle ilişki içerisinde kendi çıkarları ön plandadır. Partnerinin duygularıyla sadece işine yarayacaksa, ona bir faydası varsa ilgilenir. İlişki içerisinde partnerine güven vermez, eksikliğini hissettiği duyguları (sevgi, şefkat, korunma, bakım, anlaşılma) daha çok alabileceği biri olduğunda hızlı bir şekilde partner değiştirebilir. Sevgi üretme yetisi düşük olduğundan kendini sevemez hep birilerinin sevgisine, hayranlığına ihtiyaç duyar.

Bağımlı kişilerin, hep alma isteğinin altında çocuklukta doyurulmamış ihtiyaçlar yatar. Ebeveyninden yeterince sevgi alamayan bir kişi bunu sevgilisinden almaya çalışır.

Dengenin bozulmasıyla ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar şunlar olabilir:

  • İlişkilerde hayal kırıklıkları yaşanır, insanlara ve hayata güven azalır
  • Verilen emek ve maddi değerlerin sömürülür ya da sömürüldüğüne yönelik duygular oluşur
  • Genel olarak bereketin azalır, kıtlık bilinci ortaya çıkar
  • İlişkilerde tükenmişlik, yorgunluk ve bıkkınlık hissi ortaya çıkar
  • İlişkiler bitebilir, dostluk ve arkadaşlıklar bozulabilir
  • Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar baş gösterebilir

Her ilişkinin kendi içinde dinamikleri vardır. Sevgi ve diğer güzellikler doğru şekilde paylaşıldıkça ilişkiler güçlenir ve uzun ömürlü olur.

ANKA PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Uzm.Psk.Dan.& Aile Danışmanı

İzgel Çavlan YÜKSEL