Çok acayip bir seçime doğru adım adım ilerliyoruz. Polatlı oldukça çekişmeli yerel seçimler geçirmiştir evet ama bu sefer farklı.

Hem çok taraflı hem de çok kutuplu…  Önceki seçimlerde öne çıkan iki aday arasında gidip gelen bir oy oranıyla seçim süreci geçerdi. Şimdi Polatlı’da durum öyle bir hal aldı ki A partililer A partisine, B Partililer B partisine oy verecek mi kestiremiyoruz. C partisi B’yi desteklerken D partisi A partisinin oylarına talip filan öyle bir durum.

Bilindiği üzere dananın kuyruğu 10 Ocak’ta koptu. 10 Ocak sabahı Gazeteciler Günü olması sebebiyle Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın davetiyle kahvaltı programına katıldık. O gün Yıldızkaya’nın bir yanında AK Parti İlçe Başkanı İlhami Teke, diğer yanında MHP İlçe Başkanı Mehmet Aşçı oturuyordu. Yıldızkaya’nın Cumhur İttifakı adaylığına o güne kadar kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat tahminlerin ötesinde bir haber geldi. 10 Ocak akşamı gelen haber herkesi şaşırtmış, Yıldızkaya’nın aday adayı olduğu MHP, Levent Çağlancı’yı aday göstermişti. Bu durum karşısında Yıldızkaya’nın adaylık yarışından çekilmeyeceğini bilen herkes bu sefer onun hangi partiden aday olacağını konuşmaya başladı.

Mürsel Yıldızkaya’nın adı pek çok farklı partiyle anıldı ancak CHP’ye geçmesi siyasi camiada ikinci bir şok yarattı. O günlerde kaleme aldığım yazımda son yıllarda ülke siyasi atmosferinde artık her şeyin mümkün olabildiğini ve bu durumun gayet de normal karşılanması gerektiğini Mansur Yavaş örneği vererek açıklamıştım. Ve durum öyle de oldu, 26 Ocak’ta Mürsel Yıldızkaya’nın CHP adaylığı kesinleşti. O tarihten sonra da çalkantılı bir seçim sürecine girmiş olduk.

Aradan geçen iki ayda sahalar oldukça hareketliydi. Polatlı Belediyesinde ise çalışanlar Mürsel’ciler, MHP’liler ve tarafsızlar olarak üçe bölündü. Yani öyle bir hava oluştu ki MHP’lilerin MHP’yi mi yoksa birlikte uzun yıllar yol yürüdükleri Mürsel Yıldızkaya’yı mı destekleyeceğini söylemek zor. Bunun yanında geçen seçimde de ittifak yapan AK Parti’liler kendi adaylarını çıkarmak isterken yeniden ittifak adayını desteklemek durumundalar. Öteki tarafta da adaylık sürecinde dört aday adayı olan CHP var. CHP’nin aday adayları dışında bir adayla yola çıkması ilk günlerde parti içinde tepki çekse de zamanla birçoğu bu durumu kanıksadı, partisinin seçim kazanmasını her şeyin üzerinde tuttu. Tabi bu konudaki net tutumu sandıkta göreceğiz. Ha bu arada eğer seçilirse Polatlı Belediyesi tarihinde üç dönem arka arkaya görev yapan ilk isim Mürsel Yıldızkaya olur. Bu tabi çok ayrı bir konu…

Hal böyleyken Yeniden Refah Partisi Adayı Yusuf Hamdemir geçen gün AK Parti’lilere seslendi. Bilindiği gibi Hamdemir de AK Parti’de uzun yıllar siyaset yapmış hatta 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den başkan aday adayı olmuş bir isim. “Kökenimiz bir” diyerek Ak Partililerin oyuna talip olduğunu belirtti.

Tüm bunların yanında İYİ Parti’nin durumu da karışık. Aday adaylarının istifa etmesiyle Genel Merkez tarafından aday gösterilen Güneydoğu Gazisi Hüseyin Özlük, hem Polatlı’yı tanımaya hem de kendini Polatlı’ya tanıtmaya çalışıyor, işi hiç kolay değil. Tabi bunun ardından partide yaşanan diğer istifalar falan filan bu konuya seçimden sonra detaylı şekilde değineceğim.

Bu seçimde öne çıkan bir diğer isim ise DEVA Partisi adayı Sadık Serhat Uğurlu. Polatlı’nın tanıdığı, sevilen bir isim. DEVA Partisi’nin kendi başına gireceği ilk seçim olduğundan üzerine yürütülen tahminler sürprizlere çok açık.

Gel zaman git zaman Adaylar 20 Şubat’ta kesin meclis üyesi adaylarını da açıkladılar. Listeler kimilerini memnun ederken kimilerini ise üzdü. Bu durum da yeni bir kutuplaşmayı ortaya çıkardı. Listeler hakkında aslında yazılacak çok şey var da şu anda bu konuya hiç girmesem daha iyi olacak.

Sonrasında projeler açıklanmaya başladı. Projeler noktasında geçmişte gördüğümüz uçuk kaçık “çılgın” diyebileceğimiz proje olmaması, yani pek çoğunun uygulanabilir projelerden oluşması umut verici. Tabi uygulanırsa…

Süreç böyle ilerlerken şimdi geldiğimiz noktada dışardan bir gözle baktığımızda çok kutuplu bir yapı ortaya çıktığını görüyoruz. MHP’nin adayı 10 yıldır MHP’nin yönettiği belediye icraatlarını eleştiriyor. 5 yıldır CHP ile kürsüden kürsüye tartışan Belediye Başkanı şimdi CHP’den aday. Bir tarafta bakanlar, milletvekilleri… Bir tarafta Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mansur Yavaş…

Yani seçmenin kafası karışık…

Kararsız seçmen ordusu şimdi daha da kalabalık…

Adayı destekleyen listesini beğenmiyor, liste için oy veren de adayın adını anmıyor…

Günün sonunda tek temennimiz olaysız bir seçim olsun. Demokrasi kazansın, Polatlı kazansın. Bu seçim bitince yine bizler burada yüz yüze bakacağız. Bu gergin atmosferin seçim günü yerini sükûnete bırakacağına inanarak; Polatlı için en hayırlı olan neyse o olsun diyorum…