20’lik genç ve yetişkinlikler görülen çoğu kişide ağrılı yaşanılan bir süreçtir. 20’lik dişi deyince akla yirmi yaşında çıkacağı gelir ama o yaşta çıkacak diye kesin bir sonuç yoktur. Yirmilik diş ağrısı insanların günlük yaşamlarını etkilemekle beraber yemek yemesi de zorlaşabilir.

En son çıkan yirmilik dişler en arka tarafta yer almaktadır. Yirmilik dişler için açılan yerde yer açılmadan önce ağrı yapabilir ama diş çıkamaz.

Yirmilik dişler toplam dört tane olarak çıkmaktadır. Yirmilik diş çıktığı zaman genel olarak çenede bir ağrı oluşur. Bu ağrının derecesinin az olmasıyla birlikte daha fazla ağrı yaşayan kişilerde vardır.

Yirmilik dişler çene yapısını da bozmaktadır. Yaşanılan ağrı için bir uzmana başvurulmalıdır. Çene yapısına uygun olan dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Bir uzman tarafından görüşülmeyle birlikte dişin çıkımı ve gelişimi izlenebilir. Olumsuz yaşanılan bir durumda ise dişler ve ağız zarar görmeden gerekli müdahaleler hekim tarafından yapılır.

Yirmilik dişin belirtileri ise diş ve diş etinde oluşan ağrı, kulağa ve çeneye vuran ağrı, ağızda oluşan kötü koku, yemek yemek sırasında çiğneme esnasında hissedilen ağrı belirtileri arasında görülebilir.