Evrimsel geçmişleri nedeniyle evcil kediler, doğaları gereği köpeklerden daha bağımsızdır. Vahşi ataları köpekler gibi gruplar halinde yaşamıyordu. Ancak evcilleştirme sürecinde kediler sadece diğer kedilerle değil, insanlarla da sosyal ilişkiler kurabilme yeteneğini geliştirdiler. Köpekler gibi kendilerini güvende hissetmek için insanlara bağımlı olmasalar da, birçok kedi bakıcılarına sevgi gösterir ve onların arkadaşlığından zevk alır gibi görünür. Kediler insanlara, kedi arkadaşlarına davrandıkları gibi davranırlar. Bu nedenle, hayvanınızın size bağlı hissedip hissetmediğini bilmek için davranışını gözlemlemeniz yeterlidir.

1.KOKU MESELESİ

Uzun mesafelerde ve fiziksel olarak yokken diğer kedilerle iletişim kurma yeteneği, vahşi ataları için bir nimetti. Evcil kediler bu "süper duyguyu" korudular ve sıklıkla bu iletişim biçimini kullanıyorlar. Kedilerin yanlarında, başlarında ve kulaklarının çevresinde koku bezleri vardır ve genellikle başlarını tanıdık ve rahatlatıcı insanlara ve nesnelere sürterler. Kediniz başını veya bacağını bacaklarınıza sürtüyor mu? Bu hareket kedinizin sizi bir arkadaş olarak gördüğünün bir işaretidir ve büyük bir iltifattır.

2.SİZİ NASIL KARŞILIYOR?

Bir kedi kuyruğunu kaldırarak size doğru geliyorsa, bu iyiye işarettir. Kedinizin sizi karşılama şekli, sizin için en belirgin sevgi belirtilerinden biridir. Kediler, sosyal gruplarının üyeleriyle tanıştığında, arkadaşlıklarını ve yakınlaşma arzusunu gösteren sinyaller yayarlar. Aynı şeyi insanlara da yapıyorlar. Dik bir kuyruk, aşinalık, güven ve şefkat gösteren dostça niyeti gösterir. Kediler bazen dostluk işareti olarak kuyruklarını birbirine dolarlar ve bu uygulamanın insanlarla olan karşılığı kuyruklarını baldırınızın etrafına sarmaktır. Sırt üstü yuvarlanmak ve savunmasız karnını ortaya çıkarmak, bir kedinin size mutlak güven duyduğunu gösteren başka bir jesttir. Bununla birlikte, kediler baş ve boyundan okşanmayı tercih ederler. Yani bu pozisyonda kedi genellikle karnının ovuşturulmasını istemez. Cıvıl cıvıl sesi, kedilerin en sevdikleri bireylere merhaba dedikleri zaman çıkardıkları melodik bir sestir. Yani kediniz sizi böyle karşılıyorsa bilin ki sizi gördüğüne sevinmiştir.

3.AÇILIP KAPANAN GÖZLER

Kediniz size bakışından gizlice size olan sevgisini gösteriyor olabilir. Kediler, tanıdık olmayan insanlarla veya kedilerle karşılaştıklarında, onları genellikle gözleri açık olarak selamlarlar. Ancak, iyi bir ilişki içinde olduklarının önünde yavaşça göz kırpmaları daha olasıdır. Çeşitli araştırmalara göre, yavaş göz açıp kapama, olumlu bir duygusal durumla ilişkilidir ve insanlarda bir gülümseme gibi güven, memnuniyet ve sevginin bir işareti olabilir. İltifata karşılık vermek istiyorsanız, göz kırpın ve kediniz de aynı şekilde yanıt vermesini bekleyin. Dokunulmaktan hoşlanmayan kedilerle bağ kurmanın harika bir yoludur.

4.YAKLAŞMANIZA İZİN VERİR

Kediler kişisel alanlarını çok korurlar ve işgalcilerin onu işgal etmesinden hoşlanmazlar. Bir kedi ona yaklaşmanıza izin veriyorsa, özellikle temas sık veya uzun süreliyse, bu muhtemelen yakın bir bağın işaretidir. Bir kedi kestirmek için kucağınıza oturduğunda, size gerçekten güveniyor demektir. Bakım sadece sıcak bir ilişki içinde olan kediler arasında yapılır, bu nedenle dilleri sert olsa bile elinizi veya yüzünüzü yalamak onların şefkat göstergesidir.