Konya'nın Kulu ilçesinde 2023-2024 yılı hububat hasadı tüm hızıyla başladı. İlçe genelinde ve çevre mahallelerde bulunan kırsal tarım alanlarında arpa ve buğday hasadına başlandı. Kulu İlçe Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Öztürk, ilçedeki hasat hakkında önemli bilgiler verdi.

Şereflikoçhisar’da tarımda sulama ve verimlilik çalışmaları sürüyor Şereflikoçhisar’da tarımda sulama ve verimlilik çalışmaları sürüyor

Tarım Alanlarında Arpa Ve Buğday Hasadına Başlandı (2)

Başkan Öztürk, ilçe genelinde 330 bin dekarlık alanda arpa, 400 bin dekarlık alanda buğday ve 30 bin dekarlık alanda kimyon hasadının başladığını belirtti. Ayrıca, 200 bin dekarlık alanda ekili olan mercimek ve 30 bin dekarlık alandaki nohut hasadına da yakında başlanacağını ifade etti.

DOLU NEDENİYLE VERİM DÜŞTÜ

Bu yılki arpa hasadında dekar başına yaklaşık 100 kilogram verim elde edildiğini belirten Öztürk, bazı bölgelerde meydana gelen dolu nedeniyle verimin düştüğünü söyledi. Hasat maliyetleri hakkında da bilgi veren Öztürk, biçerdöverle 2024 yılı arpa biçim bedelinin dekar başına 130 lira, nohut ve mercimek biçim ücretinin dekar başına 145 lira olduğunu açıkladı. Elle kimyon yolma ücreti dekar başına 900 lira, biçerdöver ile kimyon biçme bedeli 100 lira, biçer tablasına yolunmuş kimyon atma bedeli ise dekar başına 100 lira olarak belirlendi.

Başkan Öztürk, tüm çiftçilere bereketli bir hasat dönemi dileyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA