Yaklaşık iki buçuk ay aranın ardından Süper Lig heyecanı yeniden başladı. Trendyol Süper Lig’de 3. Hafta sona ererken, Avrupa’da mücadele eden Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Adana Demirspor’un lig maçları ertelendi. 3 büyük takımın da aynı anda Avrupa’da mücadele etmesi dolayısıyla alınan bu erteleme kararına kimse tepki göstermedi. Ancak konumuz lig maçlarının ertelenmesi değil, Avrupa’da koyulması gereken hedefler…

Galatasaray Şampiyonlar Ligi gruplarına kalabilmek adına yıldız isimleri kadrosuna katarken, Şampiyonlar Ligi play-off ilk maçında deplasmanda Molde’yi 3-2 mağlup etti ve gruplara kalma adına büyük bir avantaj elde etti. İstanbul’da oynanacak karşılaşmada da bir kaza yaşamadan gruplara kalması isteğimiz.

Ancak konumuz Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi macerası da değil… Şimdilik hiçbir Türk takımının Şampiyonlar Ligi’nde yüksek hedefler koyabilecek kültüre, vizyona ve kaliteye sahip olduğunu düşünmüyorum…

Asıl konumuz Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde koyacağı hedefler. Her iki takımın da kesinlikle koymuş olduğu hedefin final olması gerekiyor.

Bu sezon Fenerbahçe de Galatasaray gibi yıldız isimleri transfer etti. Ancak Fenerbahçe bu kadroyu Avrupa’dan ziyade 9 sezondur şampiyon olunamaması nedeniyle ligde şampiyon olmak için kurmuş gibi bir izlenim veriyor. Bunun sebebi Fenerbahçe kadrosunun Konferans Ligi’nde finale gidebilecek kalitede olmaması değil, camianın tamamen lige odaklanması…

Beşiktaş ise kadro kalitesi olarak Fenerbahçe ve Galatasaray’ın her ne kadar gerisinde olsa da yapılacak 2-3 takviyeyle hem ligde hem de Avrupa’da zirveyi oynayabilecek potansiyele sahip. Özellikle Rachid Ghezzal’dan gelen güzel haberle birlikte havaya giren Beşiktaş, gerekirse ligi ikinci plana atıp Konferans Ligi’ne odaklanmalı.

Peki Fenerbahçe ve Beşiktaş neden Avrupa’ya bu kadar odaklanmalı diyorum? Prestij tabii ki önemli ancak işin asıl önemli durumu Trendyol Süper Lig ile Konferans Ligi arasındaki maddi uçurum. Geçtiğimiz yıl şampiyon olan Galatasaray yaklaşık 900 bin Euro şampiyonluk primini kasasına koydu.

UEFA Konferans Ligi’nde geçtiğimiz yıl galibiyet primi 500 bin Euro iken, Trendyol Süper Lig’de bu sezon galibiyet primi yaklaşık 85 bin Euro olacak. Yani bu yaklaşık 6 lig galibiyeti ancak 1 Avrupa galibiyetine denk geliyor.

İşin maddi gerçekliğine bakarak, kendi dişimize göre rakiplerin de olduğu göz önünde bulundurulursa her iki takım da Avrupa’da zirveyi hedeflemeli. Kazanılacak kupanın prestiji de işin bonusu.