KÖŞE YAZISI 21-09-2022 ÖLÜMSÜZ DENİZANASI

Bu haber 21 Eylül 2022 saat 11:31 'de eklendi.

Ölümsüzlük arayışı, tarihin büyük bir bölümünde insanları motive etmiştir. Gençlik iksirlerinin arayışı, en tekil efsanelere ve masallara konu olmuştur. Ortaçağ simyacıları , gençleştirici güçler bahşeden filozof taşının formülünü bulmak için yorulmadan çalıştılar . Yeni Dünya’yı fethederken inatla gizemli Gençlik Çeşmesi’ni arayan Juan Ponce de Leon’un seyahatleri de iyi bilinir .

Çok yakın zamana kadar hiç kimse sonsuz yaşamın sırlarını çözmeyi başaramamıştı.

Ancak boyutu dört milimetreyi geçmeyen bir canlının, “ölümsüz denizanası” olarak da adlandırılan Turritopsis dohrnii’nin keşfi , durumu değiştirir.
Canlıların büyük çoğunluğunun aksine, Turritopsis dohrnii gençleşebilir ve biyolojik ölümsüzlüğü elde edebilir. Bu denizanasının yaşlanma algımıza meydan okuduğunu söylemeye gerek yok. Ama bu nasıl oluyor?
“Ölümcül denizanasının” yaşam döngüsünün neye benzediğini anlayarak başlayalım . Üreme eşeylidir: erkeğin spermi dişinin yumurtalarını döller ve daha sonra zigot oluşur. Zigot larvaya dönüşür ve denizin dibine yapışana kadar sürüklenir, yerleştiğinde polipe dönüşür ve hazır olduğunda aseksüel olarak çoğalır. Bunu yapmak için, kendi vücudundan yetişkin olacak ve üreyecek ve sonra ölecek olan minik denizanasını serbest bırakır.

Ölümsüz denizanası Turritopsis dohrnii de bu döngüyü takip eder, ancak çoğaldıktan sonra her zaman ölmez: başka bir yol seçebilir ve yaşam döngüsünü tersine çevirebilir. Denizanası gövdesi daha sonra “kist” adı verilen bir tür küre haline gelmek üzere küçülür. Bu, dibe tutunana kadar sürüklenir ve daha sonra yeni denizanası doğuracak yeni bir polip oluşturur ve böylece tekrar döngüye girer.

Bu süreç sonsuz olarak gerçekleşebilir ve denizanasının ölümden kaçmasını sağlar.
Turritopsis dohrnii’nin ölümsüzlüğünün anahtarları DNA’sında yazılıdır , ancak onları bulmak kolay değildir.
İnsanlarda biyolojik ölümsüzlüğe ulaşmak sadece bir hayal olarak kalıyor.

Ancak birey, sanat ve bilgi yoluyla tarihe katkıda bulunarak nasıl ölümsüz kalacağını çoktan keşfetmiştir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.