KÖŞE YAZISI 20-09-2022 ATAERKİLLİK

Bu haber 20 Eylül 2022 saat 11:23 'de eklendi.

Dünyanın bazı yerlerinde bir şekilde gerileyen ataerkillik günümüze geri döndü. Afganistan’da, Taliban bir kez daha, ülkenin yaklaşan kıtlığa dönüşmesinden çok kadınları evde ve sıkı kıyafet kuralları içinde tutmakla ilgili sokaklarda sinsi sinsi dolaşıyor.
Ve başka bir kıtada, ABD’nin bazı bölgeleri, kadınların artık yasal kürtaj yaptıramamasını sağlamak için yasalar çıkarıyor. Her iki durumda da, siyasi liderlik başarısız olduğunda gizlenen ataerkil inançların yeniden ortaya çıkmasına izin verildi. Zamanda geriye yolculuk etmenin ürkütücü bir hissine sahibiz. Fakat ataerkillik toplumlarımıza ne kadar süredir hükmediyor?
Kadının statüsü, antropolojinin uzun süredir ilgilendiği bir konu olmuştur. Yaygın inanışın aksine, araştırmalar ataerkilliğin bir tür “doğal düzen” olmadığını gösteriyor – her zaman yaygın değildi ve aslında sonunda ortadan kalkabilir. Avcı-toplayıcı topluluklar, en azından takip eden bazı rejimlerle karşılaştırıldığında, nispeten eşitlikçi olmuş olabilir. Ve kadın liderler ve anaerkil toplumlar her zaman var olmuştur.
Üreme, evrimin para birimidir. Ancak gelişen sadece bedenlerimiz ve beyinlerimiz değil, davranışlarımız ve kültürlerimiz de doğal seçilimin ürünleridir. Örneğin, erkekler kendi üreme başarılarını en üst düzeye çıkarmak için genellikle kadınları ve cinselliklerini kontrol etmeye çalıştılar.

Çoğu avcı toplayıcı da olduğu gibi, maddi zenginliğin çok az olduğu veya hiç olmadığı göçebe toplumlarda, bir kadın kolayca bir birliktelik içinde kalmaya zorlanamaz. O ve eşi, akrabaları, akrabaları veya diğer insanlarla tamamen birlikte hareket edebilir. Mutsuzsa çekip gidebilir.

Baba bakımı çocukların gelişimine ve hatta hayatta kalmasına yardımcı olduğundan, çocukları varsa bunun bir bedeli olabilir, ancak daha da kötüleşmeden başka bir yere gidip akrabalarıyla yaşayabilir veya yeni bir eş bulabilir.
Bazı bölgelerde 12.000 yıl kadar erken bir tarihte tarımın kökeni, oyunu değiştirdi. Nispeten basit bahçıvanlık bile ekinleri korumayı ve dolayısıyla olduğu yerde kalmayı gerektiriyordu. Yerleşim, gruplar içinde ve gruplar arasındaki çatışmayı artırdı.
Sığır yetiştiriciliğinin geliştiği yerlerde, yerel halk hayvan sürülerini baskınlardan korumak zorunda kaldı ve bu da yüksek düzeyde savaşa yol açtı. Kadınlar savaşta erkekler kadar başarılı olamadıklarından, fiziksel olarak daha zayıf olduklarından, bu rol giderek erkeklere düşüyor, güç kazanmalarına yardımcı oluyor ve savundukları kaynakların sorumluluğunu onlara bırakıyordu.
Nüfus büyüklükleri büyüyüp yerleştikçe koordinasyon sorunları ortaya çıktı. Sosyal eşitsizlik bazen liderler (genellikle erkek) nüfusa bazı faydalar sağladığında , belki savaşta veya başka bir şekilde kamu yararına hizmet ettiğinde ortaya çıktı. Hem erkek hem de kadın olan genel nüfus, bu nedenle, sahip olduklarına tutunarak yardım karşılığında bu seçkinlere genellikle hoşgörülü davrandı.

Çiftçilik ve hayvancılık daha yoğun hale geldikçe, artık çoğunlukla erkekler tarafından kontrol edilen maddi zenginlik her zamankinden daha önemli hale geldi. Akrabalık kuralları ve soy sistemleri, aileler içinde servet üzerinde çatışmayı önlemek için daha resmi hale geldi ve evlilikler daha sözleşmeli hale geldi. Arazi veya hayvancılığın nesiller boyu aktarılması, bazı ailelerin önemli bir servet kazanmasına izin verdi.
Kadınlar gücünü kaybetmeye başladı. Toprak, çiftlik hayvanları ve çocuklar erkeğin malı ise kadının boşanması neredeyse imkansızdır. Başlık parasının iade edilmesi gerekeceğinden, bir kızın anne ve babasına dönmesi hoş karşılanmaz. Ataerkillik artık sıkı bir kavrayışa kavuşmuştu.

Bireyler doğum evlerinden ayrıldıklarında ve yeni kocalarının ailesiyle birlikte yaşadıklarında, yeni evlerinde doğum evlerinde kaldıkları kadar pazarlık güçleri yoktur. Bazı matematiksel modeller, bir savaş tarihi ile birlikte kadınların dağılmasının, erkeklere kadınlardan daha iyi muamele edilmesini desteklediğini öne sürüyor.

Erkekler, savaş yoluyla akraba olmayan erkeklerle kaynaklar için rekabet etme fırsatına sahipken, kadınlar yalnızca evdeki diğer kadınlarla rekabet etti. Bu iki nedenden dolayı hem erkekler hem de kadınlar, erkeklere kadınlardan daha fazla özgecil davranarak daha büyük evrimsel faydalar elde ettiler ve “erkek kulüplerinin” ortaya çıkmasına yol açtı.
Bazı tarım sistemlerinde kadınlar daha fazla özerkliğe sahip olmuş olabilir. Tarım arazilerinin mevcudiyeti konusunda sınırlamaların olduğu yerlerde, erkeklerin birden fazla aileye parası yetmediği için bu, çok eşliliğe fren koymuş olabilir.
Açık olan, normların, tutumların ve kültürün davranış üzerinde büyük bir etkisi olduğudur. Özellikle altta yatan ekoloji veya ekonomi değişirse, zamanla değişebilirler ve değişirler. Ancak bazı normlar zamanla yerleşik hale gelir ve bu nedenle değişmesi yavaştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.