KÖŞE YAZISI 14-07-2022 SİZE KALMIŞ ETMEYİN-EDİN BİR BAKIN

Bu haber 14 Temmuz 2022 saat 9:53 'de eklendi.

Size herkesin kendine kalmış davranış şekli önemli olan doğru tavrı ortaya çıkarmak.

Emanete ihanet etmeyin. Halinize şikayet etmeyin. Büyüğünüze emretmeyin. Boş şeylerde ısrar etmeyin. Cahillerle sohbet etmeyin. Nefesinizi boşuna tüketmeyin. İnsanları bekletmeyin. Etrafınızı kirletmeyin. Kimseye lanet etmeyin. İmanınızdan şüphe etmeyin. İnsanlara katletmeyin. Hayatınızı mahvetmeyin.. Kimseye minnet etmeyin. İnsanları yüzüne karşı methetmeyin. Kimseye küfretmeyin. Kötülüğe meyil etmeyin. Malınızı boşa sarf etmeyin. Kimseye beddua etmeyin. Sırrınızı açık etmeyin. Her şeyi merak etmeyin. Suçunuzu inkâr etmeyin. Şerefinizi kaybetmeyin. Vatanınızı terk etmeyin.

Etmeyenlerden sonra şimdi de edenlere bakalım;

İyiliğe niyet edin. Büyüklere hürmet edin. Sıkıntıya  sabredin. Aza kanaat edin. Sözünüzde sebat edin. Bildiğinizle amel edin. Hatanızı kabul edin. Daima ibadet edin. Yaramaz ise def edin. Varken tasarruf edin. Alimlerle sohbet edin. Nefsinizle inat edin. Sofranıza davet edin. Zararlıysa men edin. Seviyorsanız ifade edin. Misafire ikram edin. Muhtaca yardım edin. Bilseniz de istişare edin. Tehlikeye dikkat edin. Hakkı  teslim edin. Unutacaksanız kaydedin. Esirgemeyin lütfedin. Gariplere merhamet edin. Kazanmaya gayret edin. Müminlere insanlara dua edin. Çalışanı takdir  edin. Başarıyı tebrik edin. Mazereti kabul edin. Her an tevekkül edin. Hastaları ziyaret edin. Çocuğunuzu terbiye edin. Herkese tebessüm edin. Güvensinizde kontrol edin. İnanmayana ispat edin. Fakirleri gözetin. Hayır için sarf edin ve en önemlisi kul hakkın gözetin, kalpleri fethedin. Son olarak da sizin başarınızı kendi başarısı gibi özümseyenleri acı günde, tatlı günde sizinle olanları, teşekkür edenleri, özür dilemeyi bilenleri vefa taşıyanları kalbinize yazın. Şimdi artık size kalmış edin-etmeyin.

Sizlere selam ve dua ile.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.