KÖŞE YAZISI 02-11-2022 KİM DEĞİŞTİ?

Bu haber 02 Kasım 2022 saat 10:13 'de eklendi.

Meslek hayatımız boyunca o kadar çok insan ile tanışma imkanımız oldu ki… Sosyal medyanın olmadığı sadece yazılı basın,  radyo ve televizyonda hizmet ettiğimiz yıllarda, elimizde fotoğraf makinesi, kamera, kapı kapı gezip haber toplardık. O dönemlerin güzelliği ve lezzetini anlatamam. Bu şehre hizmet eden siyasiler, STK başkanları, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile hem sohbet eder hem de çok özel ve güzel dostluklar kurardık. Bu şehir için ortak noktada buluşurduk.

İnsanlar arasında samimiyet, hoşgörü, birbirini dinleme ve anlama gibi iletişim kurma sanatı vardı. Sizlere geçmişte yaşadığımız bir anekdot anlatayım. Çoğunuz hatırlamazsınız. Polatlı Postasında 1990 yıllarında sayfasında karikatür çizimi yapan bir arkadaşımız vardı. Karikatürist Levent Seçkin. Kendisi İnler Köylüdür.

Polatlı Eski Belediye Başkanlarından rahmetli Fikret Sururi Evirgen ile rahmetli Orhan Şahinli’nin çizimlerini yapmıştır. Rahmetli F. Evirgen ile bir gün işyerine ziyarete gelir.  Orada kendisine sormuş. Başkanım çizdiğim karikatürlere kızıyor musun? Sayın Başkan tam bir beyefendi, kibar, nezaket kuralları çok iyi bilen bir siyasi duayendi. Çok güzel bir söz söylemiş; “Evlat, sen işini yapıyor, ekmek parası kazanıyorsun. Neden kızıyım.” Espri yapmayı da elden bırakmamış; “Levent bari benim burnumu biraz küçük çiz çok büyük şekilsiz yapıyorsun. O kadar da kötü değil.” Demişti.

Aman Allah’ım şimdikilere böyle karikatür yapacağız. Hiç düşünemiyorum. Yaptığımız haberlere hazmedemiyorlar, karikatürü hiç hazmedemezler.

Peki!

Değişen ne oldu?

İnsanların yaşam tarzları mı, kuralları mı, bakış açıları mı, hizmet yapma anlayışı mı? gibi vb.

Bence hiç birisi değil.

Geçmiş yönetimlerde siyasiler, STK başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri bu şehre top yekun başarılı olmak için çalışırlar, hizmet ederlerdi.

Geçmiş yöneticiler koltuktan güç almadan kendilerine ait duruşları vardı.

Şimdikilerde ise ben var! Ben yaptım oldu. Ben varsam tabi ki “Ben” ön planda olunca, toplum da “Ben” bireylerinin başarısız olmasını istiyor. Sonra da bakmışsın Polatlı’da birlik yok, beraberlik yok, paylaşımcılık yok diye şikayet ediyorlar.

Mevcuttakiler koltuktan güç alarak yönetici olmaya çalışıyorlar. Tabi bizim toplumumuz biat kültürünü bırakır da “kral çıplak” deme cesaretini gösterebilirse işte o zaman çok büyük değişimler olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.