2023 yılı yerel medya için milat olarak kabul edilecek kararlarlar ile tarihte yerine alacaktır. Basın İlan Kurumunun yıl içerisinde attığı dijitale dönüşüm adımları çok kıymetli. Bu dönüşüm ile beraber yerel medya oldukça hareketlenmiş, internet haberciliğinde dezenformasyon olmadan özgün habercilik hedeflenmiştir. Ayrıca iletişim fakültesi mezunu kardeşlerimize de istihdam sağlanmıştır. 
Şartları sağlayan gazeteler için internet haber siteleri kurma fırsatı verildi. İnterner haber sitelerinde nitelikli haberler yapılması istenildi ve 6 aylık periyotta asgari trafik şartları aranmadan Basın İlan Kurumu tarafından can suyu gibi gelecek resmi ilan destekleri verildi. Nisan ayının başından Eylül ayının sonuna kadar devam eden bu süreçte internet haber siteleri daha iyi hizmet verebilmek adına teknik olarak birçok yatırım yaparak kendilerine dijital medyada yer bulmaya çalıştı. 
Bu kıymetli dönüşümün mimarlarından, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç emeği ile çalışan kurumların haklarını savunacaklarını her fırsatta anlattı. Tık avcılarının değil gerçekten bu işe yürek vermiş gazetecilerle yola devam edeceklerini üstüne basa basa söyledi. 
Asgari şartlarını sağlanması için verilen 6 ay süresince şartları yerine getiremeyen internet haber siteleri için 6 ay daha süre verilmesi de bu adımların ne kadar iyi niyetli olduğunun göstergesidir. 
Fakat; 
Basın İlan Kurumunun iyi niyetlerini suistimal etmeye çalışanların olduğunu duyuyoruz. Haber sitelerinin günlük trafik bilgilerini ölçen sistemleri manipüle etmeye çalışanlar bu sistemlerin filtrelerinden geçmek için çalışma yapanlar Kurumun tüm emeklerini de hiçe sayanlardır. Haber siteleri, kendilerine yapılan bu teklifleri kesinlikle kabul etmemeli ve sistemi deldiklerini söyleyenlerin mutlaka deşifre olacaklarını unutmamalıdırlar. 
Değerli Gazete sahipleri,haksız kazanç sağlamak için sizlere gelen bu teklifleri Basın İlan Kurumuna bildiriniz. Mesleğine saygılı gazetecelerin bu yollara başvurmayacağına olan inancım tamdır.