Güzel ülkemin güzel insanları. Gerekirse bir karış toprağı için seve seve canlarını feda etmeye hazır, kadınıyla, erkeğiyle, genci, (benim gibi) yaşlısıyla Türkiye sevdalısı vatandaşlar olarak 13ncü Cumhurbaşkanlığı 2nci tur seçiminde oy kullanmak için 28 Mayıs 2023 Pazar günü tekrar sandık başına gideceğiz.

Ya Cumhur İttifakı adayı Sn. R. T. Erdoğan veya Millet İttifakı adayı Sn. K. Kılıçdaroğlu toplam geçerli oyların çoğunluğunu alarak ülkeyi 5 yıl yönetmek üzere Cumhurbaşkanı seçilecek.

İşte şimdi bizlere bu seçimde çok önemli bir sorumluluk düşüyor. Unutmayalım ki; vereceğimiz tek bir oy bile sadece önümüzdeki 5 yılı değil belki de ülkemizin geleceğini şekillendirecektir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli şey, her sandığa giden vatandaşın tek başına ama sadece yüce Allah’ın huzurunda elini vicdanına koyarak özgür iradesiyle oyunu kullanmasıdır. Bu aynı zamanda o kişi için onurlu bir davranış olacaktır.

İşte bu noktada ben oyumu kullanmadan önce nelere dikkat ederdim, bu konuda siz değerli okurlarıma bilgi vermek isterim… Aman! Sakın yanlış anlaşılmasın, amacım siyasi açıdan asla okuru yönlendirmek, etkilemek değildir. Her ne kadar benim de doğal olarak herkes gibi siyasi bir görüşüm olsa da bu satırlarda onu yansıtmak etik olmaz.

Bilindiği gibi 14 Mayıs 2023’te yapılan seçim sonucunda Cumhur İttifakını oluşturan iktidar bloku TBMM’de 322 Milletvekilliği kazanarak çoğunluğu elde etti.

Önümüzde yapılacak olan 2nci tur Cumhurbaşkanlığı seçimini şayet Muhalefet Blokunu temsil eden (Millet İttifakı) K. Kılıçdaroğlu kazanırsa siyaset yönetimi ve denetimi açısından bir denge oluşur. Örneğin Sn. Kılıçdaroğlu varsayalım Cumhurbaşkanı seçildi. Anayasa gereği Güvenoyu gerekmeksizin ülkeyi yönetecek Bakanlar kurulunu oluşturacaktır. Çıkaracağı kararnamelerle gereken değişiklikleri yapar ama bu icraatları denetleyen, karşısında çoğunluğa sahip güçlü bir TBMM Muhalefet gurubu (Cumhur İttifakı) var olacaktır.

İşte bu nedenle; halkın karşısında her iki Yürütme ve Yasama ergi daha dikkatli davranıp, birbirini denetleyerek görev icra edecektir. Burada kazanan ise kesinlikle Türk Milleti olacaktır.       

Anılan seçimin de bir evvelki gibi huzur içinde ve adil geçmesini diler, saygılarımı sunarım.

                                             İlhan Küçükbiçmen