İbrahim Hatipoğlu kimdir ne iş yapar? Galatasaray İbrahim Hatipoğlu kaç yaşında? İbrahim Hatipoğlu kimdir ne iş yapar? Galatasaray İbrahim Hatipoğlu kaç yaşında?

Eski Ülkü Ocakları Başkanı olarak da kamuoyunda bilinen Sinan Ateş, 30 Aralık 2022 şüpheli bir şekilde öldürüldü. Ateş'in öldürülmesine ilişkin soruşturmada eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’un da adının geçmesi sonrası gözler Olcay Kılavuz'a çevrilmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM danışmanı olduğu bilinen Olcay Kılavuz’un görevine ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Bahçeli'ye ziyaretinin hemen ardından son verildi. Bu gelişmeler sonrasında Bahçeli'nin eski danışmanı Olcay Kılavuz kimdir neden görevden alındı? gibi sorular vatandaşların gündeminde yer aldı. Bizler de sizler için haberimizde araştırdık. İşte ayrıntılar... 

Bahçeli'nin eski danışmanı Olcay Kılavuz kimdir

Olcay Kılavuz, 18 Ekim 1985 yılında Niğde'nin Çiftlik ilçesinin Azatlı beldesinde doğdu. Mehmet Esin ve Emine Kılavuz çiftinin çocuğu olan Kılavuz, ilkokul ve ortaokul öğrenimini Niğde'de, lise öğrenimini ise Niğde Faik Şahenk Anadolu Teknik Lisesi'nde tamamladı. Niğde Üniversitesi İnşaat Teknolojisi Bölümü'nden mezun olan Kılavuz, 2015 yılında Niğde Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü'nden de diploma aldı. 2017 yılında Düzce Üniversitesi'nde "Ülkü Ocakları Mensuplarının İnternet Bağımlılığı ile Fiziksel Aktiviteye Katılım Düzeylerinin İncelenmesi" başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesini elde etti.

Olcay Kılavuz

Kılavuz, Ülkü Ocakları bünyesinde çeşitli mevkilerde görev yaptı ve 9 Aralık 2012'de Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'na atandı. 2018 Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Mersin milletvekili seçildi. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevini 31 Aralık 2018'de bırakan Kılavuz, 2018 seçimlerinde birinci sıradan milletvekili adayı gösterildi. Ancak, 2023 seçimlerinde dördüncü sıradan aday gösterildi ve bu kez seçilemedi. Seçimlerin ardından Devlet Bahçeli'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) danışmanlığını yapmaya başladı.

Olcay Kılavuz neden görevden alındı?

TBMM'deki makamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ziyaret etti. Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre Yerlikaya, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle Bahçeli'yi ziyaret etti ve suç örgütleriyle mücadelede atılan adımları, elde edilen sonuçları ve gelecekteki hedefleri MHP lideriyle paylaştı.

Sinan Ateş dosyasına ilişkin gelişmeler de konuşuldu. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in 30 Aralık 2022 tarihinde öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz'un da adı geçiyordu. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında da Devlet Bahçeli'nin danışmanı olan Olcay Kılavuz'un görevine son verildği öğrenildi. 

Editör: Tuğba Akkesen