Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü olarak Prof. Dr. Mustafa Kara atanmıştır. Prof. Dr. Mustafa Kara, 1951'de Rize'de dünyaya gelmiştir. Prof. Dr. Mustafa Kara, tasavvuf ve tarikatlar tarihi ile ilgili yazdığı metinler ile ön plana çıkmaktadır. Peki, Yeni İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kara kimdir nerelidir?

Prof. Dr. Mustafa Kara kimdir

Prof. Dr. Mustafa Kara, 1951 yılında Rize'nin Güneyce ilçesinde doğdu. İlkokulu doğduğu ilçede tamamladıktan sonra İstanbul İmam Hatip Okulu ve Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'nde eğitim gördü. Akademik kariyerine 1977'de Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü'nde tasavvuf tarihi asistanı olarak başladı. 1983 yılında "İbn Teymiye'ye Göre İbn Arabî" konulu teziyle doktorasını tamamladı. 1989'da doçent, 1994'te ise profesör unvanını aldı. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı'nda uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Kara, tasavvuf ve tarikatlar tarihi alanında Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edilir. Çok sayıda kitap ve makale yayınladı. Özellikle "Bursa'da Tarikatlar ve Tekkeler" (2 cilt), "Vahdet-i Vücud ve Muhyiddin İbn Arabî", "Metinlerle Osmanlılarda Tasavvuf ve Tarikatlar" gibi eserleri alanında önemli başvuru kaynakları olarak gösterilir.

Milli atlet Ersu Şaşma kimdir kaç yaşında nereli? Milli atlet Ersu Şaşma kimdir kaç yaşında nereli?

Akademik çalışmalarının yanı sıra Prof. Dr. Kara, Hareket, Mavera, Yedi İklim gibi dergilerde ve Zaman, Yeni Şafak gibi gazetelerde yazılar yazdı. Deneme ve inceleme türündeki yazılarıyla Türkiye Millî Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. Ayrıca "Metinlerle Günümüz Tasavvuf Hareketleri" adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği Araştırma Ödülü'ne layık görüldü.

Prof. Dr. Mustafa Kara, tasavvuf ve tarikatlar tarihi alanındaki çalışmalarıyla sadece akademik dünyada değil, aynı zamanda geniş bir okuyucu kitlesi tarafından da tanınan ve takip edilen bir isimdir. Kendisi, 2023 yılında İstanbul Rumeli Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştır.

Prof. Dr. Mustafa Kara kaç yaşında?

Prof. Dr. Mustafa Kara 1951'de doğmuştur ve 2024 yılında 73 yaşındadır.

Prof. Dr. Mustafa Kara nereli?

Prof. Dr. Mustafa Kara aslen Rizelidir.

Editör: ÖMER YILDIZCI