Özellikle kamuoyunda İran ve Orta Asya hakkında çalışmaları ile tanınan yazar ve stratejist Olivier Roy, son zamanlarda İran'ın gündem olmasında kaynaklı meraklı gözler tarafından araştırılıyor. Fransız başarılı isim hakkındaki detayları haberimizde sizler için araştırdık. Peki, Yazar Olivier Roy kimdir? Olivier Roy aslen nereli? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte ayrıntılar... 

Yazar Olivier Roy kimdir?

Fransız stratejist ve yazar Olivier Roy, kamuoyunda İran ve Orta Asya üzerine yaptığı çalışmalarla akademisyen olarak tanınır. 1949 yılında Fransa'nın La Rochelle kentinde doğan Roy, CNRS'in (Ulusal Bilimler Araştırma Merkezi) Çağdaş İran Dünyasında, Toplumsal Bilimler Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1972 yılında Felsefe doçenti olan Roy, 1985'ten beri CNRS'de görev yapıyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Mehmet Demiroğlu nereli? Kimdir? TUSAŞ Genel Müdürü Mehmet Demiroğlu nereli? Kimdir?

1980 ile 1988 yılları arasında Afganistan'a sekiz kez yolculuk yapan Roy, İran ve Orta Asya üzerine, özellikle İran, Afganistan ve eski Sovyetler Birliği'ndeki Müslüman cumhuriyetler konusunda derinlemesine araştırmalar yaptı.

Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü ve Toplumsal Bilimler Yüksek Okulu'nda dersler veren Roy, 1985 yılında yayımladığı "Afghanistan, Islam et modernite politique" (Afganistan, İslam ve Siyasal Modernlik) adlı kitabıyla büyük ilgi gördü.

Olivier Roy aslen nereli? 

Yazar ve akademisyen Olivier Roy, aslen Fransızdır. 1949 yılında Fransa'da doğan Roy, günümüzde 75 yaşındadır. 

Editör: Tuğba Akkesen