Uzmanlar, kesilmiş ya da bütün fark etmeksizin, karpuzun buzdolabında saklanmasının, her ne kadar serinletici olsa da faydalarını azalttığını belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre, oda sıcaklığında bırakılan karpuzlar, buzdolabında saklananlara kıyasla daha fazla antioksidan içeriyor. Dalından koparıldıktan sonra olgunlaşmaya devam eden karpuz, bu süreçte antioksidanlarını geliştiriyor. Ancak, buzdolabında saklandığında bu gelişim süreci kısalıyor ve karpuzun faydaları azalıyor.

Türk Kızılayı’ndan vatandaşlara aşırı sıcak hava uyarısı Türk Kızılayı’ndan vatandaşlara aşırı sıcak hava uyarısı

Özellikle karpuzu hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız, kesilmemiş haldeyken buzdolabına koymaktan kaçınmalısınız. Kesildikten sonra bozulmasını önlemek için buzdolabında saklamak gereklidir, ancak buzdolabına koymadan önce dış yüzeyini iyice yıkayarak kir, mikrop ve bakterilerden arındırmak önemlidir.

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Karpuz Hakkında Önemli Uyarı Karpuz Neden Buzdolabında Saklanmamalı (2)

Uzmanlar, kesilmiş karpuzun buzdolabında en fazla 3 gün saklanabileceğini belirtiyor. Kesildikten sonra karpuzun fazla bekletilmeden tüketilmesi de sağlığınız açısından önemlidir.

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan karpuzun en yüksek faydasını elde etmek için, saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Bu önerilere uyarak karpuzun lezzetini ve faydalarını en üst düzeyde yaşayabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ