Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Polikliniğinde görevli Uzm. Dr. Fatma Özdemir, elektronik sigara kullanmanın sigara bırakmak için bir yol olmadığına dikkat çekti. Özdemir, “Elektronik sigaranın 2000’li yılların başından 10 yıl sonrasına kadar akciğer kanamasına sebep olduğunu gördük” diye konuştu.

Sigara bağımlılığını  tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak tanımlayan Kayseri Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Polikliniğinde görevli Uzm. Dr. Fatma Özdemir, 2000’li yılların başından itibaren dünyada ve Türkiye’de sigara pandemisi olduğunu dile getirdi. Özdemir konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

"2000'Lİ YILLARIN BAŞINDAN BERİ SİGARA PANDEMİSİ VAR"

“Tütün kullanımı 1950’lerden 1990’lara kadar yasal bir şey gibi göründü. Faydaları varmış gibi yapıldı. Tütün kullanım alanı, sigaranın içerisindeki maddelerin çeşitli organik ve inorganik zararlı maddelerin akciğer kanserine ve diğer akciğer hastalıklarına yol açtığının anlaşılması 40 gün kadar sürdü. 2000’li yılların başından beri de hem dünyada hem de ülkemizde bir sigara pandemisi var. Bizde bu pandemi ile mücadele etmekteyiz. 

"MASUMMUŞ GİBİ YANSITILIYOR"

Tütün kullanımı maalesef bu elektronik sigara ve pufların gündemde olmasıyla birlikte sanki masum bir şeymiş gibi yansıtılıyor. Maalesef ki tütün kullanımı çok küçük yaş grubuna kadar düşmüş durumda. 2023 yılında Cumhurbaşkanlığının yayımladığı genelgeyle ülkemize elektronik tütün ürünleri kullanımı yasaklandı. Ancak sigara, tütün fiyatlarına gelen zamlar ve kapalı alanda içme bir miktar caydırıcı olsa da tütün ürünlerine el altından ulaşım hala çok kolay” ifadelerini kullandı.

Çocuklarda yüksek ateşe dikkat! Bu hastalığın belirtisi olabilir Çocuklarda yüksek ateşe dikkat! Bu hastalığın belirtisi olabilir

"SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN KULLANILACAK BİR ALTERNATİF DEĞİL"

Özdemir, elektronik sigaranın 2000'li yılların başından beri sigarayı bırakma amacıyla pazarlandığını belirtiyor. Ancak bu iddianın tamamen yanlış olduğunu ve elektronik sigara kullanmanın sigarayı bırakmak için geçerli bir alternatif olmadığını ifade ediyor. Özdemir, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Elektronik sigarada maalesef ki 2000’li yılların başında sanki bir sigara bırakma ürünü gibi lanse edildi. Maalesef bu söylemem kanan çokta kişi oldu. Elektronik sigara, sigara bırakmak için kullanılacak bir alternatif değildir. Hiçbiri sigara bırakma ürünü değildir. Hepsinin içerisinde sarma sigara kadar nikotin ve diğer organik ve inorganik zehirli maddeler vardır. Normal sigaranın 1 çöpünde 4 bine yakın organik ve inorganik madde vardır.

AKCİĞER KANAMASINA SEBEP OLDUĞUNU GÖRDÜK

Biz elektronik sigaranın da 2000’li yılların başından 10 yıl sonrasına kadar akciğer kanamasına sebep olduğunu gördük. Bundan bir 10 yıl sonrada elektronik sigaranın ve diğer tütün ürünlerinin ne kadar daha çok zararlı olduğunu göreceğiz. Normal sigara mı elektronik sigara mı? diye sorarsanız. Tabii ki hiçbiri sigaranın alternatifi değildir.

İHA