Bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna gelirken karne çanları mı desem stresi mi desem sinyal vermeye başladı. Geçtiğimiz hafta ortaokul öğrencileri LGS’ye girdi. Bu hafta da lise öğrencileri YKS’ye girdi. 

Cuma günü de karne günü...

Bu yazımda ailelere nacizane seslenmek istiyorum. Okul başarısı, sınav başarısı fedakar aileler için tabi ki çok önemlidir. Çocuklarına sundukları imkanların, verdikleri emeklerin meyvesini toplamak için sabırsızlandıkları süreçler ancak aile olmak ebeveyn olmak hem çok güzel hem de zor bir iştir...

Günümüz genç kuşağının içerisinde bulunduğu koşullar, değişen dünya, dijitalleşme ve daha birçok etken onların sizin gençliğinizdeki gibi olmaması için birer etki alanı oluşturmaktadır. 

Okul ve sınavlarda başarı elde etmeleri önemlidir ancak edemeseler de bu da dünyanın sonu değildir...

Çocukların sınav süreci, dikkatli ve destekleyici bir yaklaşım gerektirir. Aileler olarak, çocuklarınızın bu dönemi en iyi şekilde geçirmeleri için pek çok şey yapmışsınızdır eminim. Onlara sağlıklı bir yaşam tarzı, motive edici bir ortam ve pozitif bir destek sunarak, sınav sürecini daha az stresli ve daha başarılı hale getirmek için çabalamışsınızdır. Ancak unutmayın, sınavlar sadece akademik başarıyı ölçmekle kalmaz, aynı zamanda çocuklarınızın yaşam boyu sürecek öğrenme ve gelişim yolculuğunun bir parçasıdır.

Bugün girdiği bir sınavda başarılı olamayan çocuğunuzun farkındalığını kendisinin yaşaması için ona bir alan yaratın ve sakin olun... Başarı sadece akademik değildir yaşam ve deneyimi hafife almayın...