01.03.2023 yılında Basın İlan Kurumu dijital medyada yayın hayatına başlama kararı aldı. Bunun içinde yazılı medyanın internet haber sitelerine resmi ilan yayınlama hakkı verdi. İnternet haber siteleri resmi ilan yayınlama hakkını elde etmek için... Bir taraftan iyi bir gazetecilik yapmak, diğer taraftan BİK’in belirlemiş olduğu analitik ölçümleri tutturma zorunluluğu doğdu...BİK’in internet haber siteleri için ilk belirlediği süre 30.09.2023’tü.

01.03.2023 tarihinde başlayıp 30.09.2023 tarih aralığındaki süreçte BİK analitik ölçüm değerlerini geçen haber sitelerini değerlendirme sonucunda işini layıkıyla yapan internet haber sitelerine yol verdi.

Bu tarihler aralığında, Basın İlan Kurumu ülke genelini gözlemledi; iyi niyetle yaklaştı, hoşgörülü oldu, çalışana, mücadele edene gerçekten bu sahada var olmak için canını dişine takan haber sitelerine değer verdi.

Hak edene, hakkını verdi.

Hiçbir haber sitelerinin önünü kapatmadı.

01.10.2023 itibaren özveriyle çalışan ve BİK analitik ölçüm verilerini yerine getirenlerin yolunu açtı.

Kendi paydaşların sahip çıktı.

Hak etmeyene taviz vermedi.

BİK bu kararlı tutumu internet haber sitelerini çalışmaya teşvik etti. Benim belirlediğim kriterlere uyumayıp sahte bot kullanarak beni sakın aldatmaya kalkmayın diyerek sürekli uyarılar verdi. BİK bu yola başladığından itibaren çok emin ve kararlı şekilde devam ediyor.

En son gelinen noktada TSE belgesini de alarak internet haber sitelerine işini kararlı bir şekilde yaptığını belgelenmiş oldu. Gerçek habercilik yaparak mücadele eden BİK analitik ölçümleri hakkıyla geçenlere, hakkını teslim ederken, sahte hesaplar ve botlarla kendini kabul ettirmeye çalışan sitelerde TSE analitik ölçüm belgesini alarak göz dağı vermiş oldu. Hiçbir internet haber sitesinin artık itiraz etme hakkı olmadığını ve olmayacağını bir şekilde uyarmış oldu. Basın İlan Kurumu Genel Müdürüm Cavit Erkılınç beyi ve onunla birlikte çalışan ekibini kutluyorum, tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.

Bizim gibi bir yıllarca taşrada yazılı basında görev yapmış paydaşların sahip çıktı. Biz yıllarca çalıştık mücadele ettik, sahada her türlü zorluklarla karşılaştık. Basın İlan Kurumu’nun bizlere uygun gördüğü resmi ilan gelirlerini 'PASTA' olarak görmedik, sadece emeğimizin karşılığı olarak gördük. Pastadan pay alalım olmadık. İnternet haber gazeteciliğimizle 12 çalışanımızla aynı destur ile mücadeleye devam ediyoruz. Basın ilan Kurumu Genel Müdürümüz sayın Cavit Erkılınç beyin yasa başladığından itibaren sahte hesaplara, bot alanlara taviz vermeden titizlikle üstünde durduğuna inancımızı hiç kaybetmedik. Basın ilan Kurumu emin adımlarla yoluna devam ederken. Bizim de kurumumuza inancımız güvencemiz sonsuzdur.