KÖŞE YAZISI 03-08-2022 ORMAN YANGINLARI VE EL NİNO

Bu haber 03 Ağustos 2022 saat 10:57 'de eklendi.

Son birkaç on yılda, gezegen, Akdeniz, Kuzey ve Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Avustralya ve hatta Sibirya gibi çeşitli yerlerde yaygın yıkımla birlikte olağanüstü bir orman yangını faaliyeti yaşanıyor.Orman yangınları, ekosistemlere ve topluluklara doğrudan zarar vermenin yanı sıra, atmosfere çok büyük miktarlarda kirletici yayılmasına da yol açar. Küresel olarak, orman yangını emisyonları karbon döngüsünü ve Dünya’nın radyasyon dengesini bozuyor.
Orman yangınlarının atmosferdeki radyasyonu etkileyen sera gazları ve aerosoller (küçük duman parçacıkları) yaydığı göz önüne alındığında, bunların aynı zamanda küresel ve bölgesel iklimde bozulmalara yol açması da büyük bir güvenle beklenmektedir.Yangın emisyonları yalnızca uzun vadeli iklimi etkileme potansiyeline sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerindeki kısa vadeli hava koşullarını da değiştirebilir. Bu, aynı zamanda, onu incelemeye çalışan bazı sporadik çalışmaların varlığına rağmen, yeterince anlaşılmamış bir bilimsel konudur.
Bulgular, yoğun duman emisyonlarının, Deniz Kıtası üzerindeki yerel konveksiyonu (artan hava hareketi), bulut konsantrasyonunu ve yağışı artıran Ekvator Asya’sında güçlü bir düşük atmosferik ısınma ile sonuçlandığını göstermektedir. Bu da Pasifik’teki bulut örtüsünü batıya kaydırır ve tropikal alt atmosferdeki tipik hava akışı modeli olan “Walker sirkülasyonunu” önemli ölçüde güçlendirir. Bu, Pasifik’teki tipik El Nino dolaşımına (Walker dolaşımının zayıflaması) karşı çıkıyor ve El Niño olayının kendisi hakkında olumsuz bir geri bildirimle sonuçlanıyor. Araştırmacılar, El Niño olayının ürettiği orman yangını emisyonları nedeniyle El Nino olayının ortalama olarak yaklaşık %22 oranında zayıfladığını tespit etti.
Bu araştırmanın bilimsel önemine ek olarak, çeşitli ekonomik sektörleri ve toplumsal paydaşları önemli ölçüde etkileme potansiyeline de sahiptir. Modellerde orman yangınlarının daha iyi temsil edilmesinden kaynaklanan daha iyi hava ve iklim tahminlerinin, daha bilinçli politika oluşturmaya ve işletmelere ve bir bütün olarak topluma sunulan daha yüksek kaliteli hava/iklim bilgilerine yol açması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.