FETÖ kriterleri artık sabit

Bu haber 10 Mart 2020 saat 8:24 'de eklendi.

Herkes “Şu FETÖ’cü bu değil” veya “Şu tarihten sonra destek vermeye devam edenler FETÖ’cüdür” deyip durur ya.
FETÖ üyeliği hususunda Yargıtay Yargıtay 16. Ceza Dairesi verdiği kararlarla son noktayı koymuş ve kriterleri belirlemiş.
Kararda, “FETÖ’yü kuran, yöneten veya örgütün gerçek amacını bilerek hiyerarşisine dahil olanlar için suç tarihi bakımından bir milat söz konusu değil.” denilmiş.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan Türkiye genelindeki tüm davaların temyiz incelemesi yapılıyor. Bu suçlarla ilgili ayrıntılara da gerekçeli kararlarda yer veriliyor.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi verdiği kararlarla FETÖ üyeliğinde kriterleri belirledi. Örgütün gerçek amacını bilenler ile bağlılıkları devam edenlere vurgu yapıldı.
Kararda “FETÖ’nün gerçek amacını bilerek hiyerarşisine dahil olan için suç tarihi bakımından bir milat söz konusu değil.” denildi. “Yapıyı cemaat zannederek yer alanlar, ancak örgüt olduğunu ortaya koyan olaylar ortaya çıkmasından sonraki tarihlerde örgüte bağlılıkları devam ediyorsa cezai yönden sorumlu olurlar” ifadelerine yer verildi.

 1. Ceza Dairesi kararlarında FETÖ’nün kuruluş yapısı, amacı, örgütün bütün işlemlerinin gizli yürütüldüğü gibi ayrıntılar aktarıldı.
  Örgütün dikey yapılanma şeklinde çalıştığı belirtildi. FETÖ’nün 7 katlı ihanet piramidine de yer verildi:
  Birinci kat, halk tabakası
  “Örgüte fiili ve maddi destek sağlayanlardan oluşur.”
  İkinci kat, sadık tabaka
  “Bunlar, örgüt sohbetlerine katılır, az veya çok örgüt ideolojisini bilen kişilerdir.”
  Üçüncü kat, ideolojik
  örgütlenme tabakası
  “Örgüt ideolojisini benimseyen ve ona bağlı çevresine propaganda yapan kişilerden oluşur.”
  Dördüncü beşinci ve altıncı kattaki örgüt üyelerinin her bir derecede gizli kalmasına daha çok riayet edildiği ve örgütteki yükselişi tanımlandı. Örgütün kurmay tabakasının 7. katta yer aldığına dikkat çekildi.
  Yedinci kat, kurmay tabaka
  “Örgüt lideri tarafından doğrudan seçilen 17 kişiden oluşan örgütün en seçkin kesimidir.”
  Bu tabakalar dışında yer alan alt tabaka da “Örgüte sempati besleyen, faaliyetler illegal olsa bile destekleyenler” şeklinde tanımlandı.
  Bundan sonra her önüne gelen FETÖ ve üyeliği hususunda ahkam kesmek yerine bu kriterleri dikkate alması lazım. Yoksa yok yere havanda su dövmeye devam ederiz.
  KAHRAMAN KAYAKÇIMIZ
  Milli kayakçı geçtiğimiz günlerde yarışma için gittiği Slovenya’da kahraman oldu!
  Milli kayakçı Sıla Kara, Slovenya’da düzenlenen yarışmada final öncesi bindiği teleferikte düşmek üzere olan 12 yaşındaki Sloven çocuğu, son anda kayaklarını uzatarak kurtardı.
  Krvavec halkı tarafından ‘kahraman’ ilan edilerek madalya ile ödüllendirilen 19 yaşındaki milli sporcu Kara, “Ben insanlık görevimi yaptım” dedi.
Medya HAFİYESİ[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.