Günümüzde hızla gelişen teknoloji, yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı köklü bir şekilde değiştirdi. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Artık pek çok işi tek bir tıkla halledebiliyoruz. Ancak bu kolaylık, özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Uzmanlar, bilinçsiz tablet, telefon ve bilgisayar kullanımlarının çocuk sağlığına zarar verdiğini açıkladı.  

Buzlu yeşil çayın sağlık üzerindeki serinletici etkileri ve faydaları Buzlu yeşil çayın sağlık üzerindeki serinletici etkileri ve faydaları

Ekran Bağımlılığı Tehlikesi Türkiye’de Her 10 Çocuktan Biri Oyun Bağımlısı!  (2)

TÜRKİYE'DE HER 10 ÇOCUKTAN BİRİ OYUN BAĞIMLISI

Türkiye’de yapılan araştırmalar ise her 10 çocuktan birinin oyun bağımlısı olduğu ortaya koyuldu. Çocuklar genellikle vakit geçirmek amacıyla uzun süreler internette zaman geçiriyor veya oyun oynuyorlar. Bazı ebeveynler, çocuklarının daha uslu ve sakin kalması için bilinçsizce ekran kullanımına izin veriyor. Ancak, ekran başında geçirilen sürenin artması, çocukların internet ve oyun bağımlısı olma olasılığını artırıyor. 

Ekran Bağımlılığı Tehlikesi Türkiye’de Her 10 Çocuktan Biri Oyun Bağımlısı!  (4)

BEYİN GELİŞİMİ YAVAŞLIYOR

Ekran süresi, çocukların sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, ekran süresi uzadıkça çocukların beyin gelişiminin yavaşladığını ve bu durumun gelecekte olumsuz sonuçlar doğurabileceğini vurgulandı. Bilim insanlarına göre, her bir çocuğun ekran süresi yaşının 10 katı dakika olması gerektiği açıklandı. Örneğin, 6 yaşındaki bir çocuk için ekran süresi 60 dakika olacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Ayrıca, ebeveynlerin çocukların izlediği içerikleri de kontrol etmeleri de büyük önem arz ediyor. Çocukların yaşına uygun olmayan içerikler, çocukta kalıcı psikolojik sorunlara neden olmaktadır. 

Ekran Bağımlılığı Tehlikesi Türkiye’de Her 10 Çocuktan Biri Oyun Bağımlısı!  (3)

Peki çocukların ekran sürelerinin ne kadar olması gerekiyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda çocuklar için uygun görülen günlük ekran sürelerini şu şekilde belirlendi: 

0-3 yaş grubu çocuklarda ekran önerilmiyor. Ancak, 3-6 yaş grubu çocuklarda, günlük  20-30 dakika, 6-9 yaş grubu çocuklarda  40-50 dakika, 9-12 yaş grubu çocuklarda  60-70 dakika, 12 yaş üzeri çocuklarda ise bu süre 120 dakikayı geçmemelidir. 

Ekran Bağımlılığı Tehlikesi Türkiye’de Her 10 Çocuktan Biri Oyun Bağımlısı!  (5)

OYUN BAĞIMLILIĞI NEDİR? 

Gelişen teknolojiyle birlikte, çocuklarda internet ve oyun bağımlılığı sorunları sıklıkla görülmeye başladı. Türkiye’de yapılan araştırmalar ise her 10 çocuktan birinin oyun bağımlısı olduğu da ortaya çıktı. Modern oyunlar, çocuklara hayali bir ortam sunarak, onların oyunun bir parçası olduklarını hissettiriyor. Uzmanlar, internet ve oyun bağımlılığına psikolojik açıdan yaklaşılması gerektiğini açıkladı. Yapılan araştırmalara göre, sosyal becerileri zayıf, özgüveni düşük, kendini yalnız hisseden, öğrenme güçlüğü veya duygudurum bozukluğu yaşayan çocuklar, oyunun olumsuz etkilerine karşı daha savunmasız kalıyor. Araştırmalar, 14-17 yaş grubunun internet ve oyun bağımlılığı riski taşıdığını ortaya koydu.  

Muhabir: SEMA TÜRKEL