Latince kökenli "thymus" kelimesinden gelen kekik, güç ve kuvvet anlamına gelir. Günümüzde dünyanın en değerli bitkilerinden biri olarak kabul edilen kekik, mutfaklarda ve tıbbi amaçlarla kullanılıyor.

Araştırmalara konu olan kekik, yapılan bulgulara göre mikropları öldürme gücüne sahip. Bazı araştırmacılar, kekiğin bu faydalarının ilaç sektörünü olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediyor.

Araştırmacılar İlaç Sektörünün Çökeceğinden Endişe Ediyor Her Mikrobu Öldürecek Güce Sahip! (1)

Kekik, hem baharat olarak hem de içecek olarak kullanılabiliyor. Kekik suyu içmek, vücutta bir dizi olumlu etkiye neden olabilir.

Kekik suyu, içerdiği fenolik bileşenler sayesinde antioksidan özelliklere sahip olabilir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Evde zeytin kurarken bunu yapmayı unutmayın! Kurduğunuz şişeye 1 çay bardağı eklemeniz yeter Evde zeytin kurarken bunu yapmayı unutmayın! Kurduğunuz şişeye 1 çay bardağı eklemeniz yeter

Bu doğal içecek, bazı kişilerde solunum yollarını rahatlatmada yardımcı olabilir, bu nedenle soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi durumlarla başa çıkmak için tercih edilebilir.

Araştırmacılar İlaç Sektörünün Çökeceğinden Endişe Ediyor Her Mikrobu Öldürecek Güce Sahip! (3)

Ayrıca, romantizma ağrılarını hafifletmek amacıyla kekik çayı içmek de faydalı bir yöntem olabilir. Kekik suyu aynı zamanda diş ve diş eti hastalıklarına karşı gargara olarak kullanılarak önlem alınabilir.

Bağırsak temizliğinde de etkili olan kekik suyu, doğal bir destek olarak kullanılarak sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesine katkı sağlayabilir.