(14-06-2021) İSTİKLAL YOLU

Bu haber 14 Haziran 2021 saat 8:04 'de eklendi.

Büyük zaferin 100. Yılı öncesinde kardeş şehir İnebolu’da düzenlenen törenlere Polatlı’dan katılım sağladık.

Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya ve meclis üyeleri dahil bizlerde gazeteciler olarak geniş bir katılımla kardeş şehir İnebolu’ya gittik.

Oldukça yorucu bir yolculuk geçirdiğimizi söyleyebilirim, çünkü Polatlı İnebolu arası ciddi bir mesafe 6-7 saat yolda geçti.

Günübirlik bir program olmasından dolayı da yolculuk sonrası hemen tören ve programlar ve ardından tekrar yola çıkarak Polatlı dönüşü biraz yıprattı diyebiliriz.

Fakat orada aldığımız keyif ve milli mücadelenin başladığı İnebolu halkının mühimmat taşıdığı o kutlu yolculuğun topraklarında olmak bizlerdeki tüm yorgunluklarımızı üzerimizden aldı.

Ecdadımızın bu ülke bu vatan uğruna verdiği mücadeleyi gördüğümüzde yolculuğun yorgunluğunu bile aklımıza getimekten utandık.

Önemli olan şu ki üç kardeş şehir Polatlı – İnebolu – Dumlupınar Sakarya Zaferinin 100. Yılında kardeş şehir protokolünü İnebolu’da Kocaeli valisinin katılımı ile imzaladılar.

Bu demek oluyor ki Zaferimizin kutlamalarımızın boyutu da artık daha geniş kitlelere ve şehirlere ulaşacağından bizim 13 Eylül tarihinde ciddi bir ev sahipliği ve tanıtımı yaparak üzerimize düşen bu görevi layıkıyla yerine getirebilmektir.

Şimdi sizlere bu vatan bu ülke için ne kadar önem arz eden ve bizzat giderek görüğümüz ecdadımızın o kutsal topraklarda verdiği mücadelenin adnından İstiklal yolundan bahsetmek istiyorum.

İstiklâl Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya uzanan, ve daha sonra Sakarya Meydan muhaberesi yani Polatlı’da düşmana “DUR” denilen noktaya kadar gelen yolculuktan söz ediyorum.

İstiklal yolu Türk Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 424 km’lik yoldur Üstelik kağnı sırtında 300 bin ton Anadolu halkının kadın, kız, çoluk, çocuk taşıdığı mühimmatın adıdır.

2018’de millî park ilan edilmiştir. Bu tarihi yolculuk Polatlı’da Türk askerinin mehmetçiklerimizin düşmana dur dediği Sakarya savaşında şehit kanlarıyla sulanmış topraklara kadar uzanmıştır.

Polatlı istiklal yolunda Anadolu topraklarının düşman işgalinden kurtuluşunun adıdır.

Polatlı düşmana dur denilen Duatepe, Sancaktepe, Çaldağ, Karatepe mevziilerinden 22 gün 22 gece süren çetin savaşların şehit kanlarıyla sulanan toprakların adıdır.

İstiklal mücadelemizde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da Kulağım İnebolu’da” diyerek bu milli mücadelenin önemine dikkat çekmiştir. Bu yüzden dir ki 13 Eylül tarihinde kutlanacak olan Sakarya Zaferimizin 100. Yılında her zamankinden daha fazla daha çok hassasiyet ve önem göstermemiz gerekmektedir.

Ev sahipliğimizi misafirperverliğimizi dışardan gelecek olan davetlilere en iyi şekilde göstermeliyiz. Öyle ki Polatlı Belediyesi bu noktada 100. Yıl etkinlikleri kapsamında çok ciddi bir program ile Ülke genelinde ses getirecek güzel bir çalışma başlatmıştır.

Bugün İnebolu’da Kocaeli Valisi, Belediye Başkanı orada bulunanlara Polatlı’dan Polatlı tarihinden bahsediyorsa bu bizi gurulandırır ve tarihimize tanıtımına daha çok sahip çıkmamızı gerektirmektedir.Bu noktada başta belediye başkanımız Mürsel Yıldızkaya olmak üzere Polatlı Belediyemizi kutluyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Program süresince Basın Halkla ilişkiler müdürümüzü Murat Kurt, Belediye basın ekibi Alparslan Çardaközü, POTA Kadim bey, ve bizleri sağ salim uzun yolculukta yerimize ulaştıran kaptanımıza teşekkür ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.