Resmi Gazete'de son yayımlanan Cumhurbaşkanı atama kararları sonrasında Yeni Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü olan Profesör Doktor Zafer Asım Kaplancıklı hakkında merak edilenler araştırılmakta. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararları sonrasında yeni rektör Kaplancıklı hakkında merak edilenleri haberimizde cevaplandırdık. Dünyanın en etkili bilim insanları listesine de girmeyi başaran Zafer Asım Kaplancıklı hakkındaki detaylar haberimizde. Peki, Yeni Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı kimdir nerelidir? gibi soruların cevaplarını haberimizde derledik. İşte ayrıntılar... 

Yeni Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı kimdir? 

Son yayımlanan Resmi Gazete'de Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesinin rektörü olarak atanan Profesör Doktor Zafer Asım Kaplancıklı, Samsun Vezirköprü'de dünyaya geldi.  Kaplancıklı'nın; ilk, orta, lise eğitimini Vezirköprü’de tamamladığı biliniyor.  Başarıyla geçen eğitim hayatının ardından Stanford Üniversitesi tarafından yayımlanan bir dergide Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları arasında yer almasıyla dikkatleri üzerine çeken Kaplancıklı, 1994 yılında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. 

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Profesör Doktor Zafer Asım Kaplancıklı, yeni sentetik ilaç moleküllerinin geliştirilmesi üzerine önemli bilimsel çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların büyük bir kısmı, Science Citation Index (SCI) kapsamında Q1 ve Q2 kategorilerinde yer alan, uluslararası etki değeri yüksek bilimsel dergilerde yayımlanıyor.

Profesör Doktor Kaplancıklı, üniversitenin sağladığı üstün altyapı ve proje imkanlarını en verimli şekilde kullanarak ilaç geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Başarılı akademisyen, bilimsel araştırmalarıyla hem Türkiye'de hem de uluslararası platformda adından söz ettirmeye devam ediyor. Bu çalışmaları, ilaç geliştirme alanında önemli ilerlemeler kaydedilmesine katkı sağlıyor. 

Üniversite hayatının ardından 2004 yılında Yardımcı Doçent, 2006 yılında Doçent, 2012 yılında ise Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde Profesörlük ünvanını almayı başaran Zafer Asım Kaplancıklı, Anadolu Üniversitesinde 2013 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı. 2013-2018 yılları arasında ise rektör yardımcılığı görevini yürüten Profesör Doktor Zafer Asım Kaplancıklı,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü olarak atandı. 

TRT Spor Yorumcusu İbrahim Altınsay kimdir nerelidir? İbrahim Altınsay kaç yaşında hangi takımlı? TRT Spor Yorumcusu İbrahim Altınsay kimdir nerelidir? İbrahim Altınsay kaç yaşında hangi takımlı?

Zafer Asım A+Kaplancıklı

Zafer Asım Kaplancıklı nerelidir?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Şeyh Edebali Üniversitesinin Rektörü olan Zafer Asım Kaplancıklı, Samsun'un Vezirköprü ilçesinde dünyaya geldi. Vezirköprülü olan Kaplancıklı, bu şehirde 12 yıllık eğitim hayatını tamamladı. 

Editör: Tuğba Akkesen