Türk edebiyatının en iyilerinden olan Füruzan'ın kim olduğu google arama motorlarında araştırılıyor. Vatandaşlar Füruzan'ın hayatını merak ediyor. Peki, Yazar Füruzan öldü mü neden öldü? Füruzan kimdir kaç yaşında nereli? Füruzan'ın eserleri nelerdir? İşte soruların cevapları...

Füruzan kimdir?

Füruzan, Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından biridir. Gerçek adı Feruze Çerçi olan Füruzan, 29 Ekim 1932'de İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yalova ve İstanbul'da tamamladı. Tiyatroculukla ilgilenmeye başladıktan sonra uzun süre resimle uğraştı, ancak sonunda edebiyata yöneldi. Edebi kariyerine öykü yazarı olarak başlayan Füruzan, çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir. Özellikle "küçük insanlar" diye adlandırılan toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, duyarlıklı iç dünyaları keşfedilmemiş insanlarını yazmasıyla tanınır.

Füruzan'ın eserleri arasında öyküler, romanlar, şiirler, gezi yazıları ve çocuk kitapları bulunmaktadır. İlk kitabı "Parasız Yatılı" ile 1972'de Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanarak ün kazandı ve bu ödülü kazanan ilk kadın yazar oldu. Ardından "Kuşatma" ve "Benim Sinemalarım" adlı öykü kitapları ile dikkat çekti. 1974'te ilk romanı "Kırkyedililer" ile Türkiye Dil Kurumu Roman Ödülü'nü kazandı. Eserlerinde, genellikle kötü yola düşmüş kadınlar, göçmenler, yoksulluk içinde yaşayan insanların dramlarına odaklandı ve toplumsal meselelere duyarlı bir şekilde yaklaştı.

Füruzan aynı zamanda senaryo yazarı ve yönetmen olarak da çalıştı. "Benim Sinemalarım" adlı öyküsünü senaryolaştırarak aynı adla bir sinema filmi çekti ve uluslararası festivallerde büyük ilgi gördü. Ayrıca "Gecenin Öteki Yüzü" adlı öyküsü TRT tarafından dizi olarak çekilerek büyük beğeni topladı.

Füruzan, kariyeri boyunca soyadı kullanmamıştır. Bunun nedenini, kendisinin büyük bir soyadı olan "Çerçi" adını kullanmamayı tercih etmesiyle açıklar.

Arto kimdir? Arto'nun gerçek ismi ne? Söylemezsem Olmaz yeni sunucusu Arto kaç yaşında? Arto kimdir? Arto'nun gerçek ismi ne? Söylemezsem Olmaz yeni sunucusu Arto kaç yaşında?

Eserleri arasında öyküler, romanlar, şiirler, gezi yazıları ve çocuk kitapları bulunan Füruzan, yapıtları Almanca, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Boşnakça, Bulgarca, Farsça gibi çeşitli dillere çevrilmiştir.

Füruzan, Türk edebiyatına önemli katkılar sağlamış ve eserleriyle birçok ödül kazanmış bir yazardır

Füruzan kaç yaşında öldü?

Füruzan 29 Ekim 1932'de doğmuştur ve 11 Şubat'ta 91 yaşında hayatını kaybetti.

Füruzan aslen nereli?

Füruzan İstanbul'da doğmuştur.