Birçok üniversiteli öğrencilerin dört gözle beklediği vergi indirimli telefon ve bilgisayar desteği başvuruları bugün Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başladı.

Yayımlanan tebliğe göre, satın alınan tarihten sonra 26 yaşına girmemiş TC vatandaşı ve açık öğretim programları dışında bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciler başvuru destekten faydalanmak için başvuru yapabilecek.

Sıfır cihazlar için geçerli olacak olan destekler ise Teknolojik cihazın nihai satış fiyatı 9.500 TL'yi geçemeyecek. Ayrıca Fatura, desteği alacak öğrencinin adına düzenlenmiş olacak.

Öğrencinin TC Kimlik Numarası üzerine alınacak olan cihazlarda bildirilen IBAN numarasının da öğrenciye ait olması zorunlu olacak. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44.44'ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16.66'sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarını alabilecek. Öğrenciler farklı tip cihazlar için destekten yararlanabilecek ama destek tutarı 5 bin 500 TL'yi geçemeyecek.

VERGİDEN MUAF CİHAZ BAŞVURULARI NASIL OLACAK?

Öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden başvurularını yapabilecek Kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi ve teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya TC Kimlik Numarası, kendi adına kayıtlı telefon numarası, IBAN numarası, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarası, bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgeler sisteme girilmesi gerekecek.

Başvurular değerlendirildikten sonra kabul edilirse; ilgili elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI), başvuru sahibinin adına kayıtlı hatlar ile eşleştirilerek Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'nde tanımlanacak.

Teknolojik cihaz desteği işlemleri, fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilecek.

İKİ YIL BOYUNCA KULLANMAK ZORUNDA

Bu doların bir yüzü yok! Önce sahte sandı, sonra gerçeği anladı Bu doların bir yüzü yok! Önce sahte sandı, sonra gerçeği anladı

Alınan mobil telefonlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılmak durumunda. Ayrıca sadece destekten yararlanan kişilerin adına hatlar da cihazlar kullanılabilecek.

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular, tebliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde yapılacak.