Ankara Büyükşehir Belediyesi,Türkiye'nin ilk ve tek tarım belediyeciliği periyodik arıcılık dergisi olan Başkent Arıcılık Dergisini online olarak yayımlanmaya başladı. 3 ayda bir yayımlanacak olan dergide; arı yetiştiriciliği, arı sağlığı, arı ürünleri tüketimi konuları ve Ulusal Arıcılık Merkezi'nin faaliyetleri yer alacak. 

Başkentte arıcılığın geliştirilmesini sağlamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği eğitimlerin yanı sıra şimdi de Başkent Arıcılık Dergisi'nin ilk sayısını okuyucularla buluşturdu.3 ayda bir yayımlanacak olan dergi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanıyor. Başkent Arıcılık dergisinin ilk sayısında; arıcılık faaliyetleri hakkında akademisyenler tarafından yazılan makalelere yer aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ın ön sözü ile başlayan dergide; güncel içeriklerle arı yetiştiriciliği, arı sağlığı, arı ürünleri tüketimi konuları ile BAKAP bünyesinde kurulacak Ulusal Arıcılık Merkezi'nin faaliyetlerinin yer aldığı yazılar https://www.ankara.bel.tr/ adresi aracılığıyla Ankaralılarla buluşturuldu. 

"Arıcılığı Geliştirmek Önceliğimizdir"

Gölbaşı’nda Temel İlk Yardım eğitimi programı düzenlendi Gölbaşı’nda Temel İlk Yardım eğitimi programı düzenlendi

Mansur Yavaş'ın ön sözü ile başlayan dergide, şu açıklamalar yer aldı: "Arıcılığı Geliştirmek Önceliğimizdir Sevgili Ankaralılar ve Saygıdeğer Arıcılarımız, Ankara’mızı kadim bir kent haline dönüştüren pek çok etkenden biri tarımdır. Başkentimiz, Anadolu’daki en geniş tarım alanlarına ve pek çok ürünün ve canlının hayat bulduğu bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın insanının hak ettiği nitelikte yaşaması, en büyük dileğimizdir. Bunun için doğasına, canlısına karşı sorumluluğu olan bir belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Sorumluluk alanımıza giren tarımsal faaliyetlerde de Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmalar yürütüyoruz. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımız, tarımsal faaliyetleri geliştirmek ve Ankara’mızın kırsalını kaldırmak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, Ankaralı üretici ve çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmeleri için her düzeyde rehberlik hizmeti veriyor. Bu doğrultuda eğitim faaliyetleri hazırlıyor, doğrudan ve dolaylı olarak destekleme modelleri ile üretimde sürdürülebilirliği sağlıyoruz."

“BAKAP Arıcılık Araştırma Üretim ve Eğitim Merkezi'ni” kuruyoruz

Mansur Yavaş,Ankara'nın bir tarım kenti olduğu kadar beyaz balıyla da ünlü olduğunu vurgulayarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Ankara bir tarım kenti olduğu kadar aynı zamanda beyaz balıyla da ünlü arıların kentidir. Biz de her alanda olduğu gibi Ankara arılarının gelişmesi için de yoğun çaba sarf ediyoruz. Arıcılarımızı kalkındırmak, ilimiz arıcılığını köy enstitüleri idealinde geliştirmek önceliğimizdir. Bu amaçla “BAKAP Arıcılık Araştırma Üretim ve Eğitim Merkezini” kuruyoruz. Her yönüyle arıcılığı kucaklayarak sadece ilimizin ve bölgemizin değil, ülkemizin arıcılığına katkı sağlayacak merkezi hayata geçiriyoruz. Bu Merkezde yüksek lisans ve doktora çalışmalarına katkı sağlamak, staj imkânları sunmak, Apiterapi’de kullanılan arı ürünleri üretim istasyonları oluşturmak ve bilimin ışığında çağdaş bilgilerle eğitim çalışmaları düzenlemek yapacaklarımız arasındadır.

"Yüce Türk milletinin arıcılık sektöründeki başarısını da göstereceğiz"

Başkent Arıcılık Dergisi, belediyeler içerisinde ilk ve tek periyodik arıcılık dergisi olarak tarihteki yerini almıştır diyen Yavaş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Bu hedeflerimizin ilk adımı, elinizdeki dijital arıcılık dergimizdir. Dergimizin en önemli özelliği ise Belediyeler içerisinde ilk ve tek periyodik arıcılık dergisi olarak tarihteki yerini almasıdır. Değerli arıcılarımız, Ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nda önemli yeri olan ve adını Türk tarihine altın harflerle yazdırmış başkentimizden aldığımız azimle arıcılığımızı da geliştirecek, Yüce Türk milletinin arıcılık sektöründeki başarısını da göstereceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına “Başkent Arıcılık Dergimiz” Ankaralılara armağan ediyor; bu vesileyle dergimizin hazırlığına emek vermiş çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim."

Haber: Tuğba Akkesen