Tolga Savacı Nermin Bezmen yaş farkı kaç? Nermin Bezmen Halil Bezmen'in neyi? Tolga Savacı Nermin Bezmen yaş farkı kaç? Nermin Bezmen Halil Bezmen'in neyi?

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı'nın Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine atanması sonrası google arama motorlarında başarılı isim hakkında merak edilenler araştırılıyor. Peki, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Gezeravcı kimdir kaç yaşında nereli ve mesleği? gibi soruların cevapları haberimizde. İşte detaylar....

Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Gezeravcı kimdir? 

Türk Hava Kuvvetleri'nde uzun yıllar askeri pilot olarak görev yapmış ve sonrasında uzaya çıkan ilk Türk astronot unvanını kazanan Alper Gezeravcı, 13 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete kararıyla Türkiye Uzay Ajansı yönetim kurulu üyeliğine atanmıştır. Alper Gezeravcı, 1979 yılında Mersin'in Silifke ilçesinde Yörük kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babasının mesleği dolayısıyla çocukluğu Türkiye'nin farklı illerinde geçmiştir. Spor aktivitelerine ilgi duyan Alper Gezeravcı, tüplü dalış, yelken, kampçılık ve rafting gibi çeşitli sporları yapmanın yanı sıra dağ yürüyüşü ve ata binme konularında da deneyimlidir. 2001 yılında İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği dalında lisans eğitimini tamamlayan Gezeravcı, ardından Dayton, Ohio'daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmıştır. Kariyerine Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak başlayan Gezeravcı, birçok farklı uçakla 15 yıl boyunca uçuşlar gerçekleştirmiştir. Ayrıca Türk Hava Yolları'nda kaptan pilot olarak da çalışmıştır. Son olarak, Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'nde Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak görev almıştır. 2012 yılında İzmir Askeri Casusluk FETÖ Kumpas davasıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilen Gezeravcı, 2020 yılında aklanarak görevine geri dönmüştür. Axiom Space şirketinin Axiom Mission 3 görevi kapsamında 19 Ocak 2024 tarihinde TSİ 00.49’da ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan gerçekleşen fırlatma ile Türkiye'nin ilk astronotu unvanını kazanmıştır.

Alper Gezeravcı-10

Alper Gezeravcı kaç yaşında? 

Alper Gezeravcı, 1979 yılında dünyaya gelmiş olup 45 yaşındadır. 

Alper Gezeravcı nereli? 

Alper Gezeravcı, Mersin'in Silifke ilçesinde dünyaya gelmiştir. 

Alper Gezeravcı mesleği?

Alper Gezeravcı; pilot, mühendis ve askerdir.