Sultan III. Ahmet Kütüphanesi (Enderun Kütüphanesi) İstanbul Topkapı Sarayı’nda Arz Odasının arka kısmında yer aldığı bilinmektedir. Lale devri zamanı yaptırılan bu kütüphane, cami ve kasırlar arasına kurulan kitap dolaplarının yerine müstakil bir bina tercih edilerek Sultan III. Ahmet Topkapı sarayının içerisinde bulunan kitapları tek bir çatı altında toplamak istemiş ve II. Selim’in köşkünü yıktırıp köşkün yerine kendi ismi ile anılan Enderun Kütüphanesini kurmuştur.

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, STK temsilcileriyle bir araya geldi: Yeniden göreve talibim Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, STK temsilcileriyle bir araya geldi: Yeniden göreve talibim

Enderun Kütüphanesi’nin yapımı ise 17 Şubat 1719 yılında başlamıştır. 23 Kasım 1719 tarihinde ise büyük bir tören ile açılan kütüphanenin içerisinde bulunan kitapların eskiyip rutubetten etkilenmemesi için Osmanlı’nın Türk Kütüphanelerine ait olan daima yapılan bir özelliği uygulanmış ve Enderun Kütüphanesinde de bodrum kısmına bir oda yapılmış etrafı ise açık tutulmuştur.

ÇARĞI ARCAKLIOĞLU