Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifa haberlerine dair açıklama yapmaması üzerine, Bakan Yardımcısı Şuayıp Birinci'nin adı yeni Sağlık Bakanı olarak kulislerde anılmaya başladı. Peki, Şuayıp Birinci kimdir, nerelidir, eşi kimdir ve babası kimdir?

Ünlü zincir marketten alınan dondurmadan çıkan cisim şok etti! Ünlü zincir marketten alınan dondurmadan çıkan cisim şok etti!

Şuayip Birinci kimdir?

Doç. Dr. Şuayıp Birinci, 1973 yılında Rize'de doğmuş bir tıp doktoru ve sağlık yöneticisidir. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon'da tamamladıktan sonra, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Kariyeri boyunca çeşitli sağlık kurumlarında yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 2012 Kasım ayından itibaren Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır. 2021 yılında Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Sağlık alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip olan Birinci, "Liderlik ve Küresel Girişimcilik" ve "Sağlık Kurumları Yönetimi" alanlarında uzmanlaşmıştır.

Ayrıca, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir. HIMSS tarafından 2021 yılında dünyada sağlığın geleceğini şekillendiren en etkili 50 liderden biri seçilmiştir. Türkiye'nin "Sağlıkta Dijital Dönüşüm" sürecini yöneten önemli isimlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Şuayip Birinci'nin eşi kimdir?

Şuayip Birinci'nin eşi Doktor Halime Birinci'dir.

Şuayip Birinci'nin Babası Kimdir?

Şuayıp Birinci'nin babası Günaydın Birinci'dir.

Şuayip Birinci Aslen Nereli?

Şuayip Birinci aslen Rizeli'dir.

Kaynak: HABER MERKEZİ