Tarhana çorbası yaparken içine 4 kaşık ekleyin! Sonucu inanılmaz Tarhana çorbası yaparken içine 4 kaşık ekleyin! Sonucu inanılmaz

Son günlerde influenza hastalığında ciddi bir artış yaşandı. Hava sıcaklıklarının sabit olmamasının etkisi ile birlikte birçok kişi halsizlik ve öksürük ile başlayan influenza hastalığına yenik düşüyor.

Özellikle burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, bulaşıcı viral olan bu hastalıktan korunmanın yollarını bilmek gerekiyor.

Son Dönemlerde Influenza Hastalığında Artış Var! İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler (1)

Grip olarak adlandırılan solunum yolu enfeksiyonu olan influenza, genellikle havadan veya enfekte bir kişiden diğerine damlacıklar yoluyla bulaşıyor. Yüksek ateş, titreme, kas ve eklem ağları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik en belirgin semptomları olarak görülüyor.

Son Dönemlerde Influenza Hastalığında Artış Var! İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler (3)

Bazı hastalarda öksürük şiddetli olarak görülebiliyor ve 2 hafta ya da daha uzun süre devam edebiliyor. Kimi hastalarda ise tedaviye gerek kalmadan bir hafta içinde iyileşebiliyor. Yine de kişilerin influenzadan korunması için bazı yöntemleri uygulaması gerekiyor.

 İnfluenza aşısı, grip virüslerine karşı bağışıklık kazanılmasına yardımcı oluyor. Kişilerin bu aşıyı yaptırması önemli ölçüde etkili oluyor. Günlük alışkanlıklar ile de influenzadan korunmak mümkün. Elleri sık sık yıkamak ve el dezenfektanları kullanmak, toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra, yemeklerden önce ellerin yıkanması, Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendil, kağıt havlu veya dirseğinizin içiyle kapatılması alınması gereken önlemlerden biri.

Son Dönemlerde Influenza Hastalığında Artış Var! İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler (2)

Ayrıca, dengeli bir beslenme alışkanlığı, uyku saatine dikkat edilmesi, egzersiz gibi uygulamalar ile bağışıklık sistemi güçlü hale getirilebiliyor.

Hastalığa yakalananların ise mutlaka dinlenmesi ve bol sıvı tüketmesi iyileşmeyi hızlandırıyor. Ağrı, ateş ve baş ağrısı gibi semptomları hafifletmek için doktorunuzun önerdiği ilaçları ihmal etmeden kullanılması gerekiyor.