Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşme gerçekleştirdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşme gerçekleştirdi

Sincan Belediyesi’nin Yenikent semtinde bataklık bir alan üzerine inşa ettiği ve toplamda 300 bin metrekarelik bir alana sahip olan Sincan Park, açıldığı günden bu yana büyük ilgi görüyor. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın öncülüğünde hayata geçirilen bu park, ekolojik ve çevre dostu özellikleriyle öne çıkıyor. 

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (6)

Sincan Park, çevre dostu akıllı enerji ve sulama sistemleri ile donatıldı. Güneş enerjisiyle çalışan akıllı aydınlatma sistemleri, parkın gece saatlerinde ışıl ışıl bir görünüme bürünmesini sağlıyor. Park, sabah 07.00’da açılıyor ve gece 23.59’a kadar hizmet veriyor. Bu süre zarfında sabah erken saatlerde spor yapmak isteyenler ve akşam saatlerinde günün yorgunluğunu atmak isteyen ziyaretçiler parka akın ediyor.  

SİNEK SORUNU ÇÖZÜLDÜ 

Parkın yapım süreci dört yıl sürdü. Bölgenin bataklık olması nedeniyle geçmişte mahalle sakinleri büyük bir sinek sorunuyla karşı karşıyayken, parkın inşasından sonra bu sorun tamamen ortadan kalktı. Park, Sincanlılara hem yeşil bir alan kazandırdı hem de ekolojik dengeleri gözeten bir yapı olmuş oldu. 

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (2)

 Sincan Park, özellikle çocuklu aileler için bir cazibe merkezi haline geldi. Türkiye'nin ilk akıllı ve ekolojik parkı olma özelliği taşıyan Sincan Park, aynı zamanda en büyük çocuk parkına da sahip. Parkta gençlerin ve çocukların keyifli vakit geçirebileceği pek çok oyuncak ve 70’e yakın farklı oyun grubu bulunuyor. Parkta bisiklet, yürüyüş ve fayton yolları; basketbol, voleybol, halı saha ve tenis kortları gibi çeşitli spor alanları yer alıyor. 300 bin metrekarelik alanın 185 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenmiş durumda. Parkta toplamda 20 bin ağaç dikili, bunların 600’ü meyve ağacı ve 7 bini yetişkin ağaçlardan oluşuyor. 

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (4)

SİNCANLILAR PARKA AKŞAM AKIN EDİYOR 

Sincan Park, özellikle iş çıkışı saatlerinde ve güneşin batmasına yakın zamanlarda yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Aileler, çocuklarıyla birlikte parkta vakit geçirip stres atıyor, çimlerde kamp sandalyesi ve masalarıyla keyif yapıyor. Çocuklar, oyun parkında yaz tatilinin tadını çıkarırken aileler de serin bir akşam geçiriyor. 

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (5)

Parkın içerisindeki faytonlar da ziyaretçiler için ayrı bir eğlence kaynağı. Dört kişilik kapasiteye sahip olan bu faytonlar, manuel bisiklet formunda çalışıyor. Faytona binen vatandaşlar parkı baştan sona kadar turlarken aynı zamanda spor yapma imkanı buluyor. Ayrıca Sincan Park, doğayla iç içe vakit geçirmek, spor yapmak ve ailecek keyifli anlar yaşamak isteyen herkes için vazgeçilmez bir mekan haline geldi. Sincan Belediyesi’nin bu devasa ve çevre dostu projesi, Sincanlıların yeni buluşma noktası olarak vatandaşlardan büyük beğeni topladı. 

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (3)

Sıcaktan Bunalan Sincanlılar, Sincan Park’a Akın Etti  (7)

Muhabir: SEMA TÜRKEL