Ünlü akademiyen, araştırmacı ve tarihçi Prof. Dr. Hilmi Demir, son dönemde bu camiada en gündemdeki isim olarak karşımıza çıkıyor.

Söylemleri ve sosyal medya paylaşımlarıyla gündemde olan Hilmi Demir hakkında araştırmalar da hız kazanmış durumda...

Peki Prof. Dr. Hilmi Demir kimdir? Hilmi Demir kaç yaşında nereli ve kitapları hangileri? İşte Hilmi Demir hakkındaki tüm detaylar...

PROF. DR. HİLMİ DEMİR KİMDİR?

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan ve akademik kariyerinde önemli adımlar atan Prof. Dr. Hilmi Demir, 2001 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kelam Anabilim dalında doktorasını tamamlamıştır. Kırgızistan OŞ Devlet Üniversitesi'nde çalıştığı dönemde de akademik deneyim kazanan Demir, 2009 yılında doçent ünvanını almıştır. Halen Hitit Üniversitesi Kelam Anabilim Dalı'nda Profesör olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Hilmi Demir, ulusal ve uluslararası alanda radikalizm, selefilik, mezhep çatışmaları ve IŞİD gibi konularda uzmanlaşmıştır. Bu konularda çeşitli yazıları bulunan Demir, aynı zamanda Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Bölge Çalışmaları Programı Danışmanı olarak da görev yapmıştır.

2020 yılında TEPAV bünyesinde kurulan Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü (TEPAV OAS) Direktörlüğü'nü yürüten Prof. Dr. Hilmi Demir, akademik ve araştırma alanında önemli bir misyona sahiptir.

HİLMİ DEMİR KAÇ YAŞINDA NERELİ?

Prof. Dr. Hilmi Demir 1969 yılında doğmuştur ve 2024 yılı itibarıyla 55 yaşındadır. 

Hilmi Demir Tokat'ın Reşadiye ilçesinde dünyaya gelmiştir. 

HİLMİ DEMİR KİTAPLARI

Zerdüştlük, Maniheizm, Hristiyan Gnostikler ve İslâm

Delil ve İstidalalin Mantıkî Yapısı İlk Dönem Sünni Kelâm Örneği

İmam Mâtürîdî’nin Gnostik Akımlarla Mücadelesi, Mâtürîdî’nin Düşünce Dünyası

Girişimci Alphan Manas kimdir serveti? Alphan Manas kaç yaşında nereli? Girişimci Alphan Manas kimdir serveti? Alphan Manas kaç yaşında nereli?

Selefiler ve Selefi Hareketi IŞİD ne Kadar Sünnidir?