Akademik çalışmaları kadar sosyal medya hesabından yaptığı çıkışlarla da çok konuşulan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan hakkında bilgiler araştırılıyor.

Peki Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan kimdir? Deniz Ülke Arıboğan kaç yaşında babası kim? İşte detaylar...

DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN KİMDİR?

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Türkiye'nin saygın eğitim kurumlarından biri olan TED Ankara Koleji'nde başladığı eğitim hayatına Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde devam ederek Uluslararası İlişkiler alanında lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde tamamlayan Arıboğan, akademik kariyerine İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden St. Andrews Üniversitesi'nde devam etti ve burada Uluslararası Güvenlik alanında eğitim aldı.

Deniz Ulke Aribogan

1998 yılında doçent unvanını, 2003 yılında ise profesör unvanını alan Arıboğan, akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi'nde başladı ve ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde dersler vererek kariyerini sürdürdü. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Rektörlük görevini üstlenen Arıboğan, aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Üyesi olarak da görev yaptı.

Akademik çalışmalarıyla uluslararası alanda da tanınan Arıboğan, Oxford Üniversitesi'nde kıdemli araştırmacı olarak görev alırken, Üsküdar Üniversitesi'nde Politik Psikoloji Merkezi müdürü ve International Dialogue Initiative'de yönetim kurulu üyesi olarak da aktif rol oynamaktadır. Ayrıca, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Teknolojide Kadın Derneği'nin (wtech) kurucu üyeleri arasında yer alırken, ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış çok sayıda makale ve kitaba imza atmıştır.

Türk dış politikası, politik psikoloji ve küresel siyaset konularında uzmanlaşan Arıboğan, özellikle lisansüstü tez çalışmalarına danışmanlık yaparak genç akademisyenlere rehberlik etmektedir. Kitapları arasında Duvar, Terör, Uluslararası İlişkiler Düşüncesi ve Travmadan Zafere: Türk Ulusal Kimliğinin Psikopolitik Hikayesi gibi önemli eserler bulunmaktadır.

Deniz Ülke Arıboğan, şu anda Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi'dir.

DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN KAÇ YAŞINDA?

21 Ocak 1965 tarihinde doğan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, 2024 yılı itibarıyla 59 yaşındadır.

Orkestra şefi Turan Manafzade kimdir? Turan Manafzade 100. yıl Marşı sözleri Orkestra şefi Turan Manafzade kimdir? Turan Manafzade 100. yıl Marşı sözleri

DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN BABASI KİM?

Deniz Ülke Arıboğan, eski akademisyen ve Millî İstihbarat Teşkilatı yöneticisi Prof. Dr. Mahir Kaynak'ın kızıdır.

Lütfi Arıboğan ile 2023 yılında boşanan Deniz Ülke Arıboğan, iki çocuk annesidir.