Ankara Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı 15’nci birleşimi bugün gerçekleşti. Toplantıda belediyenin 2024 yılı bütçesi ve payları açıklandı.

2024 yılı için toplam bütçenin 92 milyar olduğu belirtilerek, dağılım şu şekilde oldu; ABB 56 milyar, ASKİ 19,5 milyar ve EGO 16,5 milyar.

ASKİ su tarifesi 0-15 metreküpe kadar 20,18 lira olan kullanımın yüzde 82 oranında olduğunu söyleyerek, öğrenci evlerine yüzde 50 indirimin olduğu ayrıca sosyal yardım alan ve depremzede ailelere 10 metreküpe kadar metreküpünün 1 lira olduğu belirtildi.

POLATLI MECLİS’E GELDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, hattın maliyetinin tahminen 2 buçuk milyar lira bulacağını söyleyerek, “Etimesgut, Sincan, Temelli, Organize Sanayi Bölgeleri, Yenikent ve Polatlı ilçelerine içme suyu sağlayacak proje 2012 tarihinde onaylanmış, 2015 yılında yatırım programına alınmış ancak ihalesi 8 yıl sonra 26 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştır. Bugüne kadar 86 kilometre çelik boru döşendi. 2 bin 500 metreküp su deposu imalatı tamamlandı” dedi.

MART AYINI İŞARET ETTİ

Ankara'da Lise Öğrencileri Gazze Yararına Kermes Düzenledi Ankara'da Lise Öğrencileri Gazze Yararına Kermes Düzenledi

Mansur Yavaş, açıklamanın devamında, “Yenikent Polatlı arasında 62 bin 769 metre boru döşeme imalatı tamamlanmış. Sadece 6 bin 631 metre çelik boru döşeme imalatı kalmıştır. Bunun yarısı temin edilmiş, yarısının imalatı için siparişi verilmiştir. Yenikent-Polatlı arasında iki adet su deposu ve bir adet terfi istasyonu imalatlarına başlanmış olup, devam etmektedir. Bu imalatlar en geç Ocak ayının ikinci haftasına kadar bitmesi planlanmaktadır” şeklinde anlattı.

Belediye Başkanı Yavaş, “Ocak ayında sipariş verilen borular tamamlanmasa dahi, Polatlı suyunun kalitesini en azından iyileştirmiş olacağız, Mart ayına kadar da tamamen bitmiş olur” ifadelerini kullandı.

“KREDİ GECİKMESEYDİ ŞIKIR ŞIKIR SU AKACAKTI”

Yavaş, açıklamasının devamında, "Şu ana kadar 1 milyar 443 milyon lira ödenmiş olup, Polatlı hattı ile ilgili bir kuruş borcumuz yoktur. Eğer ilk seçildiğimiz zaman kredi gecikmemiş olsaydı şu anda Polatlı’dan şıkır şıkır su akıyor olacaktı.”

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN