POLATLI’DA VAKA SAYISI ARTIŞI

Bu haber 15 Temmuz 2022 saat 10:06 'de eklendi.

Bilindiği gibi Covid-19 vakaları dünyada ve Türkiye’de yeniden artmaya başladı, Polatlı’da bu artıştan nasibini aldı. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması vaka haritasında Polatlı’da kırmızı bölgeler oluşmaya başladı.

Covid-19 pandemisinde yaklaşık 2,5 yıl geride kalırken, vaka sayıları son haftalarda hem dünyanın farklı noktalarında hem de Türkiye’de artışa geçti.Birçok ülkede bu yükseliş, Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantlarının yayılması sonucu gerçekleşiyor.Küresel çapta uzmanlar, pandemide altıncı dalganın yaşanıyor olabileceğini belirtiyor ve koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı ile mücadelenin henüz sona ermediği uyarısını yineliyor. Tüm dünya ve ülkemizdeki vaka sayıları artarken Polatlı’nın risk haritası da son haftalarda ‘yüksek risk’ anlamına gelen kırmızı renge dönmeye başladı.

CUMHURİYET VE ŞEHİTLİK MAHALLELERİNDE KIRMIZI ALANLAR ARTTI

Polatlı’da Covid-19 vaka sayısı artışı, Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına da yansıdı. HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasında yer alan yoğunluk haritasında, Polatlı genelindeki kırmızı renkli alanların arttığı görülüyor. Polatlı vaka haritasında kırmızı alanlar ağırlıklı olarak Cumhuriyet ve Şehitlik Mahallelerinde bulunuyor. Polatlı’da Koronavirüs vakaları yoğunluk haritası günden güne kırmızıya dönüyor. Sağlık Bakanlığı’nın HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması ile anlık olarak takip edilebilen harita endişe verici tabloyu ortaya koyuyor. Bunun yanında PCR testi de eskisi gibi her talep edene yapılmıyor, seçici davranılıyor. Buna rağmen HES uygulamasında vaka artışı göze çarptı. Hastaların hemen hemen hepsi evinde tedavi görüyor.

4.DOZ AŞI YOĞUNLUĞU

Bir yandan vaka sayıları artarken öbür yandan da Polatlılı vatandaşlar 4.doz aşılarını olmak için sağlık kurumlarına gitmeye başladı. Tatil dönüşünde hatırlatma doz aşı olmak için vatandaşların yoğun olarak başvurması bekleniyor.

TATİL DÖNÜŞÜ VAKA SAYISINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 verilerini 1 Haziran tarihinden bu yana günlük değil haftalık olarak açıklıyor. Bu verilere bakıldığında özellikle Haziran ayının ortasından itibaren vakalarda önemli bir yükseliş olduğu görülüyor.  Vaka sayıları; 6 – 12 Haziran arasında 7 bin 556, 13 – 19 Haziran arasında 10 bin 954, 20 – 26 Haziran arasında ise 26 bin 635, 27 Haziran – 3 Temmuz arasında 57 bin 113, 4 – 10 Temmuz arasında ise 117 bin 95 olarak kayda geçti. Son hafta vaka sayısında yaşanan artış dikkat çekici oldu. 5 haftalık dönemde vefat sayılarında ise büyük bir sıçrama görülmüyor. Ölüm sayıları söz konusu haftalarda sırasıyla 20, 19, 17, 25 ve 31 olarak gerçekleşti.

ÖZELLİKLE BU 5 SEMPTOMA DİKKAT

BA 5’in son derece bulaşıcı olduğunun altını çizen uzmanlar dünya genelindeki vaka artışının ana sorumlusunun da bu varyant olduğu görüşünde. Vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi ile uzmanlar BA 5’e karşı uyarılarını sıklaştırmış durumda. Uzmanlara göre, bu varyantın beş temel semptomu bulunuyor: “Öksürük, Burun akıntısı, Boğaz ağrısı, Yorgunluk, Baş ve kas ağrıları” Uzmanlar BA.4 ya da BA.5 ile enfekte olan kişilerin Delta veya koronavirüsün diğer varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu belirtiyor.

VATANDAŞLAR YENİDEN MASKE TAKMAYA BAŞLADI

Polatlı’nın risk haritası son birkaç ayda ‘yüksek risk’ anlamına gelen kırmızı renge dönmeye başladı. Türkiye genelinde görülen vaka sayısındaki artış Polatlı’da da kendini gösterdi. Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına göre Polatlı’da vaka sayısındaki artışın en çok görüldüğü mahalleler ise Cumhuriyet ve Şehitlik olarak haritaya yansıdı. Bilindiği gibi maske zorunluluğu sağlık kurumları haricinde kaldırılmıştı. Son günlerde yaşanan vaka artışları nedeniyle endişe duyan vatandaşlar, özellikle toplu taşımada ve kalabalık alanlarda yeniden maske takmaya başladı.

RİSK GRUBUNDAKİLERE DÖRDÜNCÜ DOZ AŞI ÇAĞRISI

Türkiye’de pandemiye karşı kısıtlamalar ve zorunlu önlemler artık yürürlükte değil.Hem Sağlık Bakanlığı hem de meslek örgütleri ve uzmanlar bu süreçte yurttaşlara çeşitli uyarılarda bulunuyor.Bunların başında aşı geliyor.Sağlık Bakanlığı, son Covid-19 aşısının üzerinden en az altı ay geçen kişilerin, dördüncü doz aşılarını; yani ikinci doz hatırlatma aşılarını olabileceklerini açıkladı.Bakanlık, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerle risk grubundakilere dördüncü doz aşılarını olmaları konusunda çağrıda bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.