İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bir nikah töreni öncesinde, şahit koltuğunda oturan bir kişi dua etmeye başlayınca nikah memuru gelerek kişinin elinden mikrofonu aldığı ve ‘Burası resmi kurum’ diyerek izin veremeyeceğini belirttiği görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Bu görüntüler sonrasında kimi kesimler yaşanan bu olayda nikah memurunu haklı bulurken kimisi ise duanın engellenmesine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili soruşturma başlatılırken Belediyenin Mayıs Ayı meclis toplantısında AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk’ün ‘İslamiyet ile ilgili ne tür bir sorununuz var? Dua size nasıl bir rahatsızlık verdi’ çıkışına Belediye Başkanı Behiye Yıldız Ünsal’dan cevap geldi.

“BURADA MESELE İZİNSİZ SÖZ ALINMASI”

Karşıyaka Belediye Başkanı Behiye Yıldız Ünsal, "Bizde Medeni Kanuna göre nikah kıyılıyor. Müftülüklerde de imam nikahı kıyılıyor. Burada mesele izinsiz söz alınması. Buradan izinsiz söz alsanız sizi uyarmamız gerekiyor. Keşke bu duayla ilgili önceden bilgi verilseydi. Bir iletişim kazası olarak değerlendiriyorum. Burada herkes Müslüman, kalkıp duaya bağlanmamalı” dedi.

“BAŞKA DİNE MENSUP İNSAN OLSAYDI YİNE MİKROFONU ALIRDI”

“Müslümanlık dua etmekle olmuyor. Konu yargıya taşındı. Biz de takipçisi olacağız” diyen Başkan Ünsal, “Arkadaşımız kurallara uygun davranmaya çalışmıştır. Başka bir dine mensup insanlar da olsaydı yine mikrofonu alacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore'den 'otonom navigasyonlu taktik balistik füze' denemesi Kuzey Kore'den 'otonom navigasyonlu taktik balistik füze' denemesi