İtalya Venek’in yaklaşık 1,5 km kuzeyine yer alan Murano Adası, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Camlarıyla meşhur olduğu için ‘’Cam Adası’’ olarak da adlandırılan Murano’da birçok tarihi turistik mekân bulunmaktadır.

Murano Adası5-1

Bir önceki haberimizde Murano Adası’nın tarihinden ve ada hakkında ilginç detaylardan bahsetmiştik. Bu haberimizde ise sizler için adada gezip görülmesi gereken mekanları araştırdık. İşte Murano Adası’nda gezip görülmesi gereken mekanlar…

Cam Müzesi

1. Cam müzesi ( Museo del Vetro): Müze cam yapma sanatına adanmış ve Murano Adası’na giden hemen her turistin mutlaka uğradığı bir yer. Müzede bu zamana kadar yapılan çeşitli cam ürünleri sergileniyor ayrıca özel koleksiyonlara da yer alıyor.

Cam Müzesi1

2. Santa Maria Bazilikası (Basilica di Santa Maria e San Donato): Tarihi 7. yüzyıla dayanan Murano’nun ana kiliselerinden ve Bizans mimarisi örnek alınarak yapılmış.

Ardahan’da görülen ‘Atatürk silüeti’ duygu dolu anlar yaşattı Ardahan’da görülen ‘Atatürk silüeti’ duygu dolu anlar yaşattı

Santa Maria Bazilikası

3. San Pietro Martire Kilisesi: 1506 yılında yapılan bu kilise Tintoretto, Bellini gibi sanatçıların paha biçilmez eserleriyle süslüdür.

San Pietro Martire Kilisesi Murano

4. Mula Sarayı (Palazzo da Mula): Saray o dönemin Venedikli aristokratların yazlık evi olarak kullanılmış. Farklı mimari tarzların bir araya getirildiği bir sara.

Mula Sarayı

5. Büyük Kanal (Canal Grande): Murano adası 7 küçük adacıktan oluşuyor ve bu ada kanallarla ve köprülerle birbirine bağlı. İşte bu adaları ayıran kanallardan en ünlüsü ve büyüğü adayı ortadan ikiye ayıran Canal Grande’dir.

Kanal Murano

6. Cam Fabrikaları: Cam objelerin, çocuklara yönelik eğitim atölyeleri ve özel kişiler tarafından düzenlenen etkinliklerde özgün heykellerin sergilendiği alanlardır.

Ekran Görüntüsü 2024 06 11 160154

Mazzega Glass Factory, Bruno Fusato Signoretti, Abate Zanetti School müzeleri ve Murano camıyla ilgili 11 atölyenin çalışmalarının sergilendiği açık hava sergisi de önemli etkinlikler arasındadır.

Cam Fab1

MURANO'DA NE YENİR

Murano, Venedik mutfağının yanı sıra kendi mutfak geleneklerine de sahiptir. Adanın spesiyalleri arasında balık çorbası (brodetto di pesce), mürekkepbalığı dolması (seppie ripiene) ve karidesli makarna (bigoli con le scampi) yer alır. Murano ayrıca tatlıları ile de bilinir, özellikle de buranelli (bademli kurabiyeler) ve frittelle (kızarmış hamur topları) en meşhurlarıdır.

Murano-1

Murano, Venedik'e gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken güzel ve tarihi bir adadır.

Muhabir: BÜŞRA ÇİNKAYA DOĞAN