İş Yeri Kiralarına Aralık Ayında Maksimum Yüzde 53,40 Oranında Zam Yapılabilecek İş Yeri Kiralarına Aralık Ayında Maksimum Yüzde 53,40 Oranında Zam Yapılabilecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, döviz mevduatlarına ilişkin verileri açıkladı. Geçtiğimiz hafta vatandaşların döviz mevduatları 481,4 milyon dolar artarken bunun sonucunda  ise yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı da 176,1 milyar dolara yükseldi.

TCMB, bir önceki hafta 175 milyar 528 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı, 3 Kasım ile sona eren haftada 481,4 milyon dolar artarak 176 milyar 10 milyon dolara çıkmış olduğunu belirtti. 

Hem gerçek hem tüzel kişilerde döviz mevduatı artış göstermekte

Aynı zamanda gerçek kişilerin döviz mevduatları bir önceki haftaya göre 260,2 milyon dolar artarak 102,8 milyar dolar olurken, tüzel kişilerin de döviz mevduatı 221,2 milyon dolar artarak 74,1 milyar dolara yükseldi.

Yurt içi yerleşiklerin toplam döviz mevduatı parite etkisinden arındırıldığında 186 milyon dolar azaldı. Parite etkisinden arındırıldıktan sonra bireylerin döviz mevduatları 56 milyon dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 130 milyon dolar azaldı.

Parite ise tanım olarak şudur:  Farklı ülke para birimlerinin değerlerinin birbirleriyle karşılaştırılarak ölçülmesidir. Ülkelerin ekonomik koşulları ve kendi para birimlerinin faiz oranları pariteyi etkileyen faktörlerdir. Örneğin; İhracatı euro, ithalatı ise dolar cinsinden yapan bir ülke için EURUSD paritesi büyük önem taşımakta.