MacBook'lar popüler bilgisayarlardır ve birkaç nedenden dolayı Windows'tan MacBook'a geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, MacBook'ların sinir bozucu olabilen bazı önemli sınırlamaları vardır. Tıpkı iPhone gibi, MacBook da alarm kurma özelliğine sahiptir, bu da iPhone'unuzu geceleri kendinizi rahatsız etmemek için ayrı bir odada şarj ediyorsanız veya yatmadan hemen önce telefonunuz kapandıysa ve dizüstü bilgisayarınız uygun bir şekilde başucunuzdaysa kullanışlı olabilir.

Macbook'unuz Uyku Modundayken Alarm Nasıl Çalar (1)

Ne yazık ki, MacBook'unuza alarm kurmanın bazı dezavantajları vardır. Alarm kurmak oldukça basittir ve Saat uygulaması altındaki Alarm sekmesinden erişilebilir. Ancak, bir iPhone'un aksine, MacBook uyarısı, kapak açık veya kapalı olsun, Uyku Modundayken çalmaz. Zamanlayıcı Uyku Modundayken kapanırsa, siz bilgisayarınızı tekrar uyandırıncaya kadar ses çıkmaz, ki bu uyuyorsanız imkansızdır. Bu, kullanıcılar için inanılmaz derecede yararlı olacağından talihsiz bir tasarım hatasıdır.

Macbook'unuz Uyku Modundayken Alarm Nasıl Çalar

İnsan beyninden esinlenerek 'Yaşayan Bilgisayar' üretildi İnsan beyninden esinlenerek 'Yaşayan Bilgisayar' üretildi

Yine de, alarmın MacBook'unuzda çalmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır, bunlara ekranınızı açık tutmak için üçüncü taraf bir uygulama kullanmak veya bilgisayarınızın kendi kendine uyku moduna geçmemesi için ayarları yapmak da dahildir.

MacBook'unuz Uyku Modundayken Alarmın Çalmasını Sağlama

Neyse ki, MacBook'unuzu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenin birçok yolu vardır. MacBook'unuzda alarmınızın çalmasını sağlamanın en kolay çözümü, dizüstü bilgisayarınızı Uyku Moduna girmeyecek şekilde ayarlamaktır. Sonoma 14 işletim sisteminde bunu yapmak için:

Apple menüsüne gidin Sistem Ayarları'nı seçin Kenar çubuğundaki Pil'e tıklayın. (Bulmak için aşağı kaydırmanız gerekebilir.) Panelin sağ alt kısmında, Seçenekler...'e tıklayın "Ekran kapalıyken güç adaptöründe otomatik uykuyu önle" seçeneğini açtığınızdan emin olun Dönen bir sabit sürücüye sahip daha eski bir Mac kullanıyorsanız veya harici bir sabit sürücü takıyorsanız, "Mümkün olduğunda sabit diskleri uyku moduna al" ayarının kapalı olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz.

Apple, Uyku Modunu özellikle bir dizüstü bilgisayar artık bir güç adaptörüne bağlı olmadığında enerji tasarrufu sağlamanın bir yolu olarak tasarladı. Yararlı olduğuna şüphe yok, ancak diğer özellikleri de engelliyor. Bu tasarımın üstesinden gelmenin bir başka yolu da, MacBook'unuzun Uyku Moduna girmesini engelleyerek alarmınızın çalmasını sağlamak için Lungo gibi üçüncü taraf bir uygulama yüklemektir.

Editör: ÖMER YILDIZCI