Türkiye'de ülkenin reel gündemi ekonomi... Pazar günü Ankara’da özel sektörde çalışan öğretmenler haklarını aramak için eylemlilik sürecini başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikasının gerçekleştirdiği eylemde katılımcılar, emniyet güçlerinin müdahalesi ile karşılaştı. Özel sektör öğretmenleri, meclise sunulacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda taban maaş düzenlemesinin de yer alması için ülke genelinde eylemlilik sürecini sürdürüyor.

Özel sektör öğretmenleri ne istiyor? Kamu sektöründe çalışan öğretmenlere ödenen taban maaşın özel sektörde de uygulanmasını, kademeli ilerlemelere dayalı bir ücret sistemi, kıdem tazminatı, izin haklarının iyileştirilmesi, mesleki itibarın korunmasını, iş güvencesi ve insanca yaşamak istiyor.

Evet insanca yaşam... Türkiye’de kamuda çalışan öğretmen, sağlık çalışanı, hekim ve genel olarak memurlar da hayat pahalılığından şikayetçi... En düşük memur maaşı 30 bin 372 TL, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Mayıs 2024'e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Açıklanan bu verilere göre; açlık sınırı asgari ücretin üzerine çıkarak 19 bin 926 liraya, yoksulluk sınırı ise 59 bin 353 liraya yükseldi. Mayıs ayında açlık sınırı 36 lira, yoksulluk sınırı ise 1.148 lira arttı. Yılın ilk beş ayında açlık sınırı 3 bin 443 lira, yoksulluk sınırı ise 12 bin 368 lira artış gösterdi. Son bir yılda ise açlık sınırı 8 bin 116 lira, yoksulluk sınırı 28 bin 201 lira arttı.

Ve insanca yaşam talepleri bu rakamlar ışığında her geçen gün tüm kesimlerde gittikçe artacağa benziyor. Özel sektör öğretmenlerinin eylemi, Türkiye'de eğitim sisteminin önemli sorunlarından birine dikkat çekti. Bu sorunun çözümü için tüm eğitim paydaşlarının birlikte hareket etmesi gerektiği mesajını verdi.