KÖŞE YAZISI 19-08-2022 KUZEY KUTBU

Bu haber 19 Ağustos 2022 saat 10:30 'de eklendi.

Kuzey Kutbu, dünyanın geri kalanından dört kat, bazı bölgelerde ise yedi kat daha hızlı ısınıyor. Bu , bir grup Norveçli bilim adamı tarafından yapılan yeni araştırmaya göre. “Arktik amplifikasyonu” olarak adlandırılan bu etki, iyi bir şekilde belgelenmiştir , ancak yeni çalışma, bölgenin önceden düşünülenden daha hızlı ısındığını tespit ediyor.

Sebeplerden biri , Kuzey Kutbu’ndaki deniz üzerindeki buz örtüsünün kaybıdır . Açıkta kalan okyanus suyu, beyaz buza göre güneşten daha fazla radyasyon emer. Bu nedenle, buz örtüsü azaldıkça ısınma hızı artar. Bu, iklim bilimcilerinin bazen bir devrilme noktası olarak adlandırılan olumlu bir geri besleme döngüsü dediği şeydir.

Kuzey Kutbu’ndaki değişikliklerin dünyanın diğer bölgeleri üzerinde çok büyük ve büyük etkileri olabilir . Grönland’ın eriyen buz tabakası, örneğin deniz seviyelerini yükseltebilirken, okyanus sirkülasyon akımları değişebilir ve bu da başka yerlerdeki hava modellerini etkileyebilir.

O halde bariz bir soru, özellikle Kuzey Kutbu’ndaki ısınmayı durdurmanın herhangi bir yolu olup olmadığıdır. Neyse ki, hepsi pratikte kanıtlanmamış olsalar bile, takip etmemiz için potansiyel yollar var.
İlk fikir, kükürt dioksit gibi malzemeleri stratosfere salmak ve bu da güneş enerjisinin daha fazlasını uzaya geri yansıtacak küçük parçacıkların oluşmasına neden olacaktır. Atmosferin alt kısımlarına giren daha az güneş radyasyonu ile aşağıdaki zemin soğuyacaktır.
İkinci fikir, yine güneş enerjisinin daha fazlasını uzaya geri yansıtmak için okyanusun üzerindeki bulutları “parlatmayı” içerir. Bu, belirli koşullar altında gemilerin hunilerinden atılan parçacıkların okyanus üzerinde bulutların oluşmasına neden olduğu gözleminden türetilmiştir.
Ancak, Kuzey Kutbu’ndaki ısınmayı durdurmak için bu iki fikrin her ikisi de çok daha odaklı araştırma ve geliştirmeye ihtiyaç duyuyor. Bu çalışmanın uluslararası grupları, özellikle de iklim değişikliğinden en çok etkilenen ve en az uyum sağlayabilenleri içermesi gerekiyor. Bu, yalnızca Kuzey Kutbu’ndaki yerli grupları değil, deniz seviyeleri yükselmeye devam ettikçe ülkeleri önümüzdeki on yıllarda var olamayacak dünyanın diğer bölgelerindekileri de içerir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.