Yaz yaklaşırken geçmiş yıllardan da deneyimlenen ve büyük trajedilere neden olan bir meseleden bahsedeceğim. Okullar kapanıp, tatil zamanı gelince aileler çocuklarını sevindirmek için hediyeler alıyor. Bu alınan hediyelerden biri de ne yazık ki hayvan dostlarımız olabiliyor! 

Mesele önemli ve mevzu derin! Öncelikle ülkemizde ne yazık ki hayvan dostlarımız parayla satın alınıyor. Bu hayvanlar birer canlı olmaktan çıkarılıyor, hayvanların metalaştırılmasına neden oluyor. Konuyla ilgili hayvan hakları savunucuları mütemadiyen uyarılarda bulunarak tepkilerini gösteriyorlarsa da bu düzen, bu alım satım, üretim işi son bulmadığı sürece çözüm de sağlanamıyor ne yazık ki... 

Hayvan sahiplenme, sorumluluk gerektiren ve uzun vadeli bir karar olmalıdır. Ancak, son yıllarda "sezonluk hayvan sahiplenme" adı altında ortaya çıkan bir eğilim, bu sorumluluğu hafife alarak, hayvan sahiplenmeyi geçici bir moda haline getiriyor. 

Sezonluk hayvan sahiplenmeye heves eden kişiler, genellikle tatil dönemlerinde veya belirli zamanlarda popüler olan belirli bir hayvan türünü sahipleniyor. Özellikle yaz aylarında, insanlar sahillerde veya tatil köylerinde küçük ve tatlı köpekleri, kedileri veya diğer hayvanları sahipleniyorlar ama tatil bittiğinde bu sahiplenmeler faciayla sonuçlanıyor hayvan dostlarımız açısından... Tatilden dönerken, sahiplendikleri hayvanları evlerine götürme sorumluluğunu göstermeyen kişiler hayvanları sahiplendiremeyince, bırakacak yer bulamayınca ya sahillere ya da ormanlara terk ediyor!  

Bu yapılan hayvanlara saygısızlık ve duyarsızlık göstermek demektir. Hayvanlar, sadece insana eğlence veya tatil süslemesi değildir! Onlar duygusal ve fiziksel ihtiyaçları olan canlı varlıklardır ve bir ev ve aile bulmayı hak ederler. 

Bu trajedinin son bulması için de bu tatilde hayvan sahiplenmeyi düşünenlerin sezonluk değil ömürlük sahiplenme bilincine sahip olmaları gerektiğinin altını çiziyorum.