Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Osman Kocabıyık, Kurban Bayramı vesilesiyle vatandaşların büyükbaş hayvanlarla daha fazla temas etmesi ve sıcak havaların etkisiyle kenelerin aktivitesinin artığını belirtti. Dr. Kocabıyık, Kastamonu’nun KKKA virüsünün görüldüğü endemik bölgelerden biri olduğuna dikkat çekerek, bağ, bahçe, tarla, orman ve piknik alanları gibi riskli bölgelere giderken alınması gereken önlemleri vurguladı. Bu önlemler arasında açık renkli ve kapalı kıyafetlerin giyilmesi ve pantolon paçalarının çorap içine sokulması gerektiğini söyledi.

KENELERİN ÇIKARILMASI

Kenenin çıkarılmasının profesyonellik gerektirmediğini belirten Uzm. Dr. Kocabıyık, "Çıplak elle dokunmamak şartıyla, vücuda tutunduğu en yakın yerden uygun bir malzeme ile çıkarılmalıdır" dedi. Keneye çıplak elle dokunulmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Kocabıyık, kenelerin vücuda tutunmasını engellemek için gerekli önlemlerin alınmasının önemine dikkat çekti.

Tümörden kaynaklı ölüm sayısı artıyor Tümörden kaynaklı ölüm sayısı artıyor

Kurban Bayramı sırasında vatandaşların büyükbaş hayvanlarla yoğun temas halinde olmasının KKKA virüsü riskini artırdığı belirtiliyor. Kastamonu gibi kırsal bölgelerde, şehir merkezlerine oranla virüsün daha sık görüldüğü ifade edildi. Bu nedenle, özellikle kırsal alanlarda yaşayan ve bu alanlarda zaman geçiren vatandaşların daha dikkatli olması ve gerekli tedbirleri alması hayati önem taşıyor.

Uzmanlar, KKKA virüsü belirtileri göstermesi durumunda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurulması gerektiğini hatırlatarak, bayram boyunca ve sonrasında dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Kene Vakalarının Yoğun Olduğu O Ilde Uzmanından Uyarı! (1)

İLERİ DÖNEMLERDE TÜM VÜCUTTA VE İÇ ORGAN KANAMALARIYLA SEYREDEN CİDDİ BİR HASTALIĞA DÖNÜŞÜYOR

Kastamonu’nun KKKA virüsünün görüldüğü endemik bir bölge olduğunu ifade eden Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Dr. Osman Kocabıyık, "Ülkemizde İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesiminde, Orta Karadeniz Bölgesi’nde ve Doğu Anadolu’nun kuzey kesiminde görülüyor. Kastamonu’da, hastalığın görüldüğü endemik bölgedir. Her yıl ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları içerisinde kenelerin yoğun olarak bulunduğu mevsimde hastalık karşımıza çıkıyor. Korunma ve erken tanı çok önemli. Hastalık klinik ve subklinik olarak, halsizlik, yüksek ateş, kırgınlık gibi genel enfeksiyon belirtileriyle başlayıp ileri dönemlerde tüm vücutta ve iç organ kanamalarıyla seyreden ciddi bir hastalığa dönüşüyor. Yaklaşık her 20 kişiden birinde ölümcül olan hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte destek tedavisi dediğimiz eksilen kan ürünleri yerine konmakta ve organ yetmezliği keşiflerine yönelik ek tedaviler yapılmaktadır. Hastalığa yakalananlara destek amacıyla kan ve kan ürünleri kullanıldığından hastalığın tedavisinde kan bağışının önemini de vurgulamak istiyorum" diye konuştu.

RİSKLİ ALANLARA GİDERKEN AÇIK RENKLİ VE KAPALI KIYAFETLER GİYİLMELİ

Keneden korunma yöntemlerine değinen Uzm. Dr. Kocabıyık, "Bağ, bahçe, tarla, orman, piknik alanları gibi riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyilmeli, pantolon paçalarını çorap içine sokulmalıdır. Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudunuzun ve elbisenizin her yerine dikkatlice bakılmalı, vücudunuzu özellikle diz arkası, koltuk altları, kulak arkası, ense, saç dipleri ve kasıklar dahil kendiniz veya bir başkası tarafınca kontrol edilmelidir" şeklinde konuştu.

KENE NE KADAR ERKEN ÇIKARILIRSA HASTALIĞIN BULAŞMA RİSKİNİN DE O KADAR AZALACAĞI UNUTULMAMALIDIR

Kene çıkarmanın profesyonellik gerektirmediğine işaret eden Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzman Dr. Osman Kocabıyık, “Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır. Çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, cımbız, eldiven) çıkarılmalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi yağlı maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır. Çünkü bu maddeler kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık bulaştırma riskini artırmaktadır. Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Hastalığa yakalanan 4 kişiden birinde kene tutma öyküsü olmamakla birlikte hayvanların üzerindeki keneye, hayvanların kan ve idrarına çıplak elle dokunma öyküsü mevcut. Bu nedenle hayvancılık ile uğraşanların hayvanların üzerindeki keneleri çıplak elle patlatma, ezme tarzında temizlik yapmaması önemlidir. Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler” ifadelerini kullandı

Kaynak: İHA