İzlanda Meteoroloji Ofisi tarafından, Reykjanes yarımadasında bulunan Fagradalsfjall yanardağında birkaç güne kalmadan patlama meydana gelebileceğine yönelik uyarıda bulunulurken, bölgede sismik aktivitenin tespit edildiği ifade edildi. İzlanda'nın Cumhurbaşkanı olan Gudni Johannesson tarafından yapılan açıklamada, Grindavik kasabasının tahliye edildiğini ve bölgede acil durum ilan edildiği kaydedildi.

YANARDAĞ

"Magma yüzeye yaklaştı"

İzlanda Meteoroloji Ofisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Elde edilen veriler, magma tünelinin boyutunun önemli olduğunu ve magmanın yüzeye yaklaştığını göstermektedir. Koridor kuzeyde Kalfellsheidi'den başlayıp Grindavik'in batısına ve güneybatı yönünde denize doğru uzanmaktadır. Magma tüneli yaklaşık 15 kilometre uzunluğundadır ve magma en sığ olduğu yerde yaklaşık 800 metre derinliktedir. Veriler yaklaşık 12 saatlik uydu verilerine dayandığına dikkat edilmelidir, bu nedenle magmanın yüzeye 800 metreden daha yakın hareket ettiği varsayılmalıdır. Ayrıca magmanın okyanus tabanında ortaya çıkma ihtimali de yüksektir” 

YANARDAĞ.webp2

"İzlanda'da doğanın güçlerini biliyoruz"

İsrail, Gazze Adalet binasını patlayıcılarla yerle bir etti! İsrail, Gazze Adalet binasını patlayıcılarla yerle bir etti!

İzlanda Cumhurbaşkanı Johannesson tarafından, Reykjanes yarımadasında acil durum ilan edildiği duyuruldu. Duyuruda risk altında olduğu tespit edilen Grindavik kasabasında yaşayanların tahliye edildiğini belirtti. Johanesson, gerçekleştirdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 “Sismik hareketlilik nedeniyle Reykjanes yarımadasında acil durum ilan edilmiştir. Grindavik kasabası başarılı bir şekilde tahliye edilmiştir. İzlanda'da doğanın güçlerini biliyoruz. En iyisini umuyoruz ancak tüm olasılıklara karşı hazırlıklıyız.”