Tarih, kültür ve medeniyetler kenti Hatay’ın meşhur yemekleri Ankara’ya taşındı. Başkent Millet Bahçesi’nde Hatay Gastronomi Günleri başladı. Hatay’dan gelen esnaflar; künefeden içli köfteye, biberli ekmekten kağıt kebabına kadar birçok Hatay lezzetini vatandaşla buluşturdu. Hatay’ın yöresel yemekleri ve ürünleri tanıtım günlerine gelen başkentliler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Açılış gününde, bir tonluk ağırlığa sahip olan dünyanın en büyük künefesi göz doldurdu. Ağızda şölen yaratan Hatay Künefesi, yapılan yarışmasının ardından vatandaşlara ikram edildi. Hatay esintilerinin olduğu tanıtım günleri 30 Haziran pazar gününe kadar Başkent Millet Bahçesi’nde devam edecek.

Dünyanın En Büyük Künefesi Ankara'da  (4)

Hatay'ın meşhur künefesi Başkent Millet Bahçesi'ndeki başkentlilerin beğenisine sunuldu. 
Künefeci Halil İbrahim Çağır, Hatay'ın meşhur künefesinin lezzet sırlarını polatlıpostası.com'a şu cümlelerle anlattı:
"Künefemizin özelliği tel kadayıfının ve peynirinin tereyağı ile yapılmış olmasıdır. Bunun yanı sıra, tatlımızın hazırlandıktan sonra künefe ocağında pişirilmesi gerekiyor" dedi. 

Dünyanın En Büyük Künefesi Ankara'da  (5)

Türkiye Belediyeler Birliği ikinci encümen toplantısı Ankara’da gerçekleşti Türkiye Belediyeler Birliği ikinci encümen toplantısı Ankara’da gerçekleşti

KÜNEFE TAM BİR TON AĞIRLIĞINDA 

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük künefesi Ankara'da başkentlilere ikram edildi. Künefeci Halil İbrahim Çağır, dünyanın ve Türkiye'nin en büyük künefesini Ankara'ya getirdiklerini ifade etti. 2 metre çapındaki ve 1 ton ağırlığındaki künefenin hazırlanması için ustaların sabah erken saatlerde çalışmaya başladıklarını ifade eden Çağır, 1 tonluk künefe tepsisinin yapımının 4 saat sürdüğünün altını çizdi. Çağır, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
"Bugün Hatay'ın meşhur künefesini Ankara'ya taşıdık. 5 kişilik bir ekip 1 ton ağırlığında künefe tepsisi hazırladı. Tatlımızın tepsisi büyük olduğu için özel olarak künefe ocağında pişirildi. Bugün burada, 1 ton ağırlığındaki tatlımızı 700 kişiye dağıtacağız." 

Dünyanın En Büyük Künefesi Ankara'da  (3)

KIRAN KIRANA MÜCADELE 

Hatay Günleri'nin ilk gününe özel olarak coğrafi tescilli olan Hatay künefesi yeme yarışması yapıldı. 4 kişinin katıldığı yarışmada katılımcılar, fırından yeni çıkmış sıcak Hatay Künefesini yemek için kıyasıya mücadele verdi. 
Kıran kırana geçen mücadelede yarışmacı, Murat Yüzüak şampiyon oldu. Birincilik elde eden Yüzüak'a içerisinde Hatay yöresel ürünlerinin bulunduğu bir kutu hediye verildi. Kadayıfın çok sıcak olduğunu vurgulayan Yüzüak, tatlının çok lezzetli olduğunun altını çizdi. Kadayıfın sıcak olması nedeni ile yerken çok zorlandığını ifade eden Yüzüak, şunları aktardı:
"Kıyasıya bir yarışma oldu. Yarışmayı kazanmış olmaktan inanılmaz derecede mutluyum. Yarışmacı arkadaşlarımI tebrik ediyorum. Bizlere bu yarışma imkanını sağlayan herkese de teşekkür ediyorum." 

Dünyanın En Büyük Künefesi Ankara'da  (2)

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ