Cilt bakımında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan siyah noktalar, gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan yağ, kir ve ölü deri hücrelerinin birikmesiyle ortaya çıkar. Siyah noktaları temizlemek için yollar mevcuttur. Sizde o yollardan doğal olanı tercih ediyorsanız. Bu maskeleri kullanarak bu sorunu hafifletebilir ve cildinizi temizleyebilirsiniz.

İşte siyah noktalara karşı etkili doğal maskeler:

Limon ve Bal Maskesi: Limonun doğal asit içeriği, cildi temizler ve siyah noktaların görünümünü azaltır. Bir çay kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı balı karıştırın. Karışımı siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın.

Kil Maskesi: Kil maskeleri, cildi derinlemesine temizler ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bentonit kilini su ile karıştırarak koyu bir macun elde edin. Siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın.

Si̇yah Nokta Maske (1)

Uzman uyardı: “Omurilik kanal darlığı bel fıtığı ile karıştırılıyor” Uzman uyardı: “Omurilik kanal darlığı bel fıtığı ile karıştırılıyor”

Elma Sirkesi ve Su Maskesi: Elma sirkesi, cildin pH dengesini düzenler ve gözenekleri temizler. Bir kaseye bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı su ekleyin. Pamuk yardımıyla bu karışımı siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra durulayın.

Yeşil Çay Maskesi: Yeşil çay antioksidanlar bakımından zengindir ve cildi sakinleştirir. Bir fincan yeşil çay demleyin ve soğumasını bekleyin. Soğuyan çayı pamuk yardımıyla siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Yulaf Ezmesi Maskesi: Yulaf ezmesi, cildi nazikçe temizler ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırır. Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ile bir çay kaşığı balı karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve hafif dairesel hareketlerle masaj yapın. 10-15 dakika bekledikten sonra durulayın.

Bu doğal maskeleri düzenli olarak kullanarak siyah noktaların görünümünü azaltabilir ve cildinizi temizleyebilirsiniz. Fakat, önce cildinizin küçük bir kısmında test edebilirsiniz. Cildinizde herhangi bir hassasiyet veya reaksiyon oluşursa, kullanmayı bırakın ve bir uzmana danışın.