Çoğu kişide görülen bu izlerin, çorap lastiklerinin sıkılığından kaynaklandığı düşünülse de, her çorap giyildiğinde oluşan izlerin dikkate alınması gerektiği ifade ediliyor.

İtfaiyecilerin bu yöntemi kullanıyor: Yumurta akı bakın neye iyi geliyor İtfaiyecilerin bu yöntemi kullanıyor: Yumurta akı bakın neye iyi geliyor

Araştırmalara göre, ayak bileğinde oluşan çorap izleri vücudun susuz kaldığını gösterebilir. Bu nedenle, günlük su tüketimine dikkat edilmesi öneriliyor.

Sürekli olarak oluşan izlerin varis belirtisi olabileceği ifade ediliyor ve bu durumda doktor kontrollerinin aksatılmamasının önemli olduğu vurgulanıyor.

Çorap Giydiğinizde Iz Oluşuyorsa Dikkat! Çorap Izleri Ayak Bileğinizdeki Sağlık Durumunu Gösterebilir (2)

VARİSE İŞARET EDEBİLİR

Varisli damarlar ve susuzluk belirtilerinin yanı sıra, çorap izlerinin vücudun kan dolaşımıyla ilgili sorunları işaret edebileceği belirtiliyor.

Bu durumların hafifletilmesi için ise tuz alımının azaltılması, sağlıklı kilonun korunması, kompresyon çorapları giyilmesi, pozisyonun sık sık değiştirilmesi ve uygun ayakkabı tercihi gibi detaylara dikkat edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Eğer bireylerde sürekli olarak ayak bileğinde çorap izleri oluşuyorsa, bir sağlık profesyoneline başvurarak bu olasılıkların değerlendirilmesinin önemli olduğu vurgulanıyor.