Çankaya’da bulunan CHP İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında, Anayasa Mahkemesi üyelerinin Yargıtay tarafından suç duyurusunda bulunması karşısında tepki gösterildi.

Yapılan açıklamada, tutukluluk hali devam eden Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar sonrasında yapılan suç duyurusunu ‘anayasasızlaştırma girişimi’ olarak vurgulandı.

Çankayalı CHP’lilerden ‘anayasa açıklaması’ Can Atalay da Anayasa Mahkemesi de bizimdir! (2)

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Biz siyasetçiler ve avukatlar olarak, bu hukuk darbesinin tam karşısında olduğumuzu, kayıtsız ve şartsız bildiriyoruz. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde, Hatay Milletvekili olarak seçilen Şerafettin Can Atalay, halkın vekilidir ve bir an önce özgürlüğüne kavuşması için tahliye edilmelidir.

Anayasanın 153.maddesine göre, ülkemizde Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının uygunluğunu Yargıtay dahil olmak üzere hiçbir mercinin denetleme yetkisi bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen Yargıtay 3.Ceza Dairesi, görev ve yetki sınırlarını aşarak, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay 3. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Yargıtay 3.Ceza Dairesi, iktidardan aldığı güç ile açıkça anayasaya karşı bir başkaldırı gerçekleştirilmiştir. Yargıtay’ın bu hamlesinin, hukuk devleti olan Cumhuriyetimize kabulü mümkün değildir. Bu kararın doğruluğunu savunanların, ülkemizi anayasasızlaştırma girişimleri işe yaramayacaktır.

Bizler, en başta hukukçular olarak, Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru neticesinde karar verdiği hak ihlali kararlarının uygulanmadığı yönündeki algının oluşmasına kesinlikle müsaade etmemeliyiz. Bu Anayasa Mahkemesi’nin itibarını korumak olduğu kadar, vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini korumak noktasında bizlere düşen temel görevdir. Tüm bu bilince yalnızca hukukçular ve siyasetçiler olarak kendi aramızda tartışmaya açmak yerine vatandaşlarımıza da anayasanın ve Anayasa Mahkemesi’nin önemini, her yerde ve koşulda aktarmak zorundayız.

Buradan yaptığımız çağrıyla, hiçbir hakkımızdan feragat etmediğimiz, hakkımızı sonuna kadar alacağımız bilinsin.

Halkın vekili Can Atalay da bizim anayasa da bizim Anayasa Mahkemesi de bizimdir.”

Sokullu Çocuk Atölyesi için kayıtlar başlıyor Sokullu Çocuk Atölyesi için kayıtlar başlıyor